Zimné pneumatiky – čo, kde, kedy, ako, prečo?

Ohodnoťte článok

 

Zimné pneumatiky sú aktuálne často diskutovanou témou. Prečo? Blíži sa predsa zima, čo pre mnohých motoristov znamená starosti so zimnými gumami. Sú však zimné pneumatiky naozaj takou starosťou?

O zimných pneumatikách vždy kolovalo mnoho mýtov, ktorým, bohužiaľ, mnoho ľudí verí. My sa však pozrime na niekoľko faktov. Hlavným faktom je minimálna hĺbka dezénu, ktorú zimné pneumatiky musia mať. Je jedno, či máte pneumatiky Matador alebo akúkoľvek inú značku, minimálna hĺbka je pre všetky rovnaká – 3 milimetre. Minimálne minimum je jedna vec, druhá vec je skutočnosť, že čím je dezén vyšší, tým je pneumatika bezpečnejšia a má lepšie vlastnosti. Odporúčaná hĺbka dezénu tak je 4 milimetre. Dôležitým faktorom je aj vek pneumatiky. Pneumatiky majú životnosť obvykle okolo 4-5 rokov, potom už strácajú značnú časť svojich vlastností. Ak teda máte pneumatiky staršie ako 5 rokov, napriek tomu, že hĺbka dezénu je ešte vyhovujúca, pre vlastnú bezpečnosť by ste ich mali vymeniť. Zákon síce udáva presnú minimálnu hĺbku dezénu, nikde však nehovorí o presnom dátume, do kedy by ste mali mať gumy prezuté. Je to teda len na našom zdravom rozume, kedy svojmu autu doprajeme zimné pneumatiky. Obvykle je to koncom októbra, začiatkom novembra, kedy sa začnú objavovať prvé mrazy.

Ach, to skladovanie

Plechové disky s obutými zimnými pneumatikami pri moderných autách dokážu zabrať naozaj veľa priestoru. Asi si viete predstaviť, aké veľké sú plechové disky na nejaké nové SUVčko. Nie každý má na také „kolosy“ priestor. Mnohé servisy našťastie ponúkajú službu uskladnenia zimných pneumatík a táto služba sa stáva čoraz viac populárnou, teda so skladovaním si už veľkú hlavu robiť nemusíte. Ak sa rozhodnete skladovať zimné pneumatiky doma, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad. Pneumatiky neukladajte na seba, ani o seba neopierajte, mohli by sa časom deformovať. Ideálnym riešením je kúpiť si stojan na pneumatiky alebo ich skladovať vertikálne na policiach a raz za mesiac ich otočiť. Či už sa rozhodnete pre pneumatiky Matador alebo inú značku, pri výbere pneumatiky treba brať ohľad predovšetkým na kvalitu a výsledky pneumatiky v testoch. Potom si môžete byť istí, že ste si vybrali kvalitné zimné pneumatiky, ktoré vás podržia v každej situácii.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *