Ďalekohľad – praktický pomocník na dovolenku?

5 (100%) 1 vote

ImageHandlerČi už sa chystáte na dovolenku k moru alebo do hôr, zrejme tam idete aj preto, aby ste spoznali nové miesta. A tie je dobré si priblížiť, preto by vám vo výbave nemal chýbať ďalekohľad. Podľa čoho ho vyberiete?

Dovolenky sú nepochybne veľmi dobré veci. Kto by nemal rád dovolenku? Nie však obyčajnú dovolenku, iným slovom voľno z práce, ale skutočnú dovolenku niekde preč z domova. Či už uprednostňujete dovolenkové destinácie na našom krásnom Slovensku alebo preferujete zahraničné dovolenky, jedno je isté – všetci chceme okrem ničnerobenia a sedenia niekde pri bare alebo na plážovom ležadle spoznať aj kúsok krajiny, kde sa nachádzame. A veru, spoznávať sa toho dá naozaj veľa. Od ľudí, cez rôzne uličky mesta, až po krásy prírody. Na to, aby sme takýto svet okolo nás mohli pozorovať, nám príroda nadelila veľmi dôležitý orgán, vlastne dva – oči. Jediná nevýhoda očí je jasná, nedovidíte nimi všade tak dobre, ako by ste možno chceli. Ľudia sú však tvorivé tvory, a preto tu dnes môžeme predstavovať ďalekohľady. Mimochodom, už ste niekde počuli, že ďalekohľad by nemal chýbať vo vašej cestovateľskej výbave? Ak žiaden doma nemáte, žiadny strach, ponúkame pár základných rád, ako ďalekohľad vybrať.

Ďalekohľady sú veda

Nenechajte sa však odradiť, ďalekohľady môžu síce byť v určitých prípadoch naozaj zložitým druhom techniky, ich výber ale tak zložitý nie je. Základným parametrom, ktorý má každý ďalekohľad, je jeho priblíženie a priemer objektívu v milimetroch vyjadrený dvoma číslami, napríklad 10×50. Dôležitým parametrom je aj rozlíšenie ďalekohľadu, teda jeho schopnosť rozlíšiť drobné detaily a poskytnúť ostrý obraz. S rozlíšením úzko súvisí aj svetelnosť ďalekohľadu, ktorá určuje množstvo svetla, ktoré cez ďalekohľad preniká do oka. Svetelnosť je, samozrejme, podmienená najmä priemerom objektívu. Medzi ďalšie parametre patrí kvalita optického skla, antireflexné vrstvy, ktoré zabraňujú nežiaducim odrazom svetla, ale aj vodeodolnosť, odolnosť voči hmleniu a v neposlednom rade aj vyhotovenie tela ďalekohľadu. Najmä podľa týchto parametrov sa ďalekohľady rozdeľujú do rôznych cenových a kvalitatívnych hladín. Vám už len zostáva vybrať si taký, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Vyberať môžete napríklad na webe Edalekohlady.sk. Tak hor sa na ďalekohľady!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *