Ako pripraviť seba aj auto na dlhú cestu?

Ohodnoťte článok

driving-407181_640

Kto jazdí na dlhé trasy a zväčša po diaľnici, pozná to veľmi dobre. Po nejakej dobe príde únava, či chceme, alebo nechceme. Ako vodiči sa musíme stále sústreďovať na cestu, vnímať premávku okolo seba, a to nás vyčerpáva. Mali by sme sa preto na každú takú cestu pripraviť. Rovnako je ale treba pripraviť aj auto.

Vyhnite sa únave

Profesionálni vodiči majú prestávky povinné zo zákona. Bežní šoféri to tak nemajú, a tak je na každom, aby si dával pozor, či potrebuje zastaviť, alebo nie. Odporúča sa spraviť si krátku prestávku na pretiahnutie aspoň každé dve hodiny. Desaťminútová prechádzka, rozhýbanie a pretiahnutie vleje do žíl novú krv a posádka potom môže veselo pokračovať vo svojej ceste. Najmä v letných horúčavách býva dlhšia trasa dosť únavná.

Ďalším klasickým spôsobom, ako sa vyhnúť únave za volantom, je dostatočný spánok pred cestou. Ak nie ste poriadne odpočinutí, únava na vás príde skôr, než by ste čakali. Nie je vôbec zlé si niekde na parkovisku na pol hodiny zdriemnuť a načerpať tak potrebnú energiu.

 

Chráňte si oči okuliarmi

Aby vás cez deň neboleli oči, iste si ich chránite slnečnými okuliarmi. Pre šoférov sú vhodnejšie polarizačné slnečné okuliare. Ich špeciálna povrchová úprava chráni oči pred odrazenými lúčmi od lesklých povrchov a znižuje či celkom eliminuje oslnenie od týchto odrazov. V lete dokáže takto potrápiť napríklad vodná hladina alebo okná protiidúcich áut. Vodičom to prináša ešte jeden efekt. Okrem zmiernenia únavy očí sa zlepší aj vnímavosť farieb, takže ľahšie rozoznáte napríklad dopravné značenie.

Do auta si pribaľte žuvačky, pretože žuvanie zvyšuje prúdenie krvi do mozgu. Tým si udržíte koncentráciu za volantom. Naopak obľúbené energetické nápoje majú iba krátkodobý účinok, ktorý potom čo prestane pôsobiť, môže zapríčiniť ešte väčšiu únavu.

Ako pripraviť auto?

Nezabudnite na kontrolu auta pred cestou. Zistite si, aká je povinná výbava vo vašej cieľovej destinácii. Skontrolujte tiež stav prevádzkových kvapalín a pneumatík. Na aute majte obuté vhodné a kvalitné pneumatiky podľa sezóny s dostatočne hlbokým dezénom (každá krajina má svoj limit minimálnej hĺbky). Tlak vzduchu v pneumatikách kontrolujte každých 14 dní, nielen pred dlhšími cestami. Na bezpečnosť totiž majú práve pneumatiky veľký vplyv. Nech už budete vyrážať kdekoľvek, jazdite opatrne.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *