Brazília – základné informácie

Ohodnoťte článok

Brazília – základné informácie

Brazília je najväčším a najľudnatejším štátom južnej Ameriky. Brazília susedí s Francúzkou Guayanou, Surinamom, Venezuelou, Kolumbiou, Peru, Bolíviou, Paraguajom, Argentínou a Uruguajom.
V Brazílii nájdete najväčší dažďový prales na svete – Amazonský prales ktorý sa rozprestiera v povodí najväčšej svetovej rieky Amazonky a jej mnohopočetných prítokov. Tento mohutný tok má dĺžku 70 62 km. Na väčšine brazílskeho územia nájdete veľmi teplé tropické podnebie s mnohnásobnými zrážkami. Dokonca aj v zime sa teploty v Brazílii pohybujú okolo 13- 21 stupňami.

 

Hlavné mesto Brazílie sa nazýva Brasília. Brazília bola v minulosti Portugalka kolónií a dodnes tu nájdeme mnoho dôkazov ako napríklad to že je Portugalčina v Brazílii úradným jazykom.

V Brazílii žije asi 192 miliónov obyvateľov.

Väčšina obyvateľov Brazílie sú kresťanského vyznania, miestni obyvatelia v boha skutočne veria. Pre väčšinu ľudí je viera v Boha dôležitou súčasťou ich života.

Vďaka svojej histórii žijú dnes v Brazílii potomkovia Európanov, Afričanov aj pôvodných obyvateľov, nie nadarmo si teda hovorí “krajiny všetkých, krajina pre všetkých” – ľudia všetkých možných farieb sú tu zvyknutí žiť spolu alebo vedľa seba.

Typická predstava Brazílčanov ako snědých a krásnych ľudí nie je presná, naozaj tu medzi jednotlivými ľuďmi existuje rad rozdielov. Je však pravda, že väčšina obyvateľov je tmavovlasých, a preto každá turistka blondínka je zahrnutá veľkým množstvom u nás nezvyklé pozornosti (napr. Aj policajt v uniforme si pri pohľade na ňu odpíska a prednesie pár pochvalných slov.)

Brazílčania a Brazílčanky ako národ charakterizuje hudba, tanec, smiech, futbal, akčnosť, túžba užívať si života v každej chvíli a za každej situácie. Hovoria, že to robia a robiť budú, večer nepremýšľajú, že musí ísť ráno do práce, ale pokojne tancujú, pijú a veselia sa až do rána.

Brazílčania vítajú nás turistov s nadšením. Zaujímajú sa o to, odkiaľ k nim turisti prišli, aj keď väčšinou poznajú len Spojené štáty a krajiny západnej Európy. Brazília je krajinou, v ktorej sa premieta veľké množstvo sociálnych problémov dneška. Prakticky tu neexistuje stredná vrstva, a preto je rozdiel medzi nižšou a vyššou vrstvou priepastný.

Príslušníci vyššej triedy žijú v luxusných oplotených strážených domoch, u ktorých sú ihriská, bazény, posilňovne ..

Naopak ľudia, ktorí nemali tú šancu a narodili sa v chudobnej vrstve nemajú moc reálnych šancí zbohatnúť a dostať sa vyššie. Žijú často v chudobných štvrtiach, tzv. Favelas, kde sú domčeky poskladané zo všetkých materiálov, čo ich majitelia niekde našli a často tu nemajú ani základné potreby, ako je pitná voda, jedlo či elektrina.

Preto sa v Brazílii na uliciach často stretávame so žebrajícími ľuďmi a vo veľkých mestách, ako je Rio de Janeiro, Sao Paulo či Belo Horizonte žije mnoho ľudí priamo na uliciach a živia sa žobraním alebo krádežami, preto je nutné dávať si v uliciach pozor.Lidé v Brazílii sú viac spontánnejší a temperamentnejšiu než som zvyknutí od nás. Nie sú žiadne univerzálne rady ako sa chovat.Prostě sa nechajte pohltiť ich hudbou, vášňou a tancom, to všetko jednoducho k tejto divukrásnej zemi patrí.
Brazílčania sú milí a tolerantní ľudia.

V Brazílii tiež nájdete jedno z najkrajších miest na svete, Rio de Janeiro, sa vyznačuje všetkými vlastnosťami raja. Obklopujú ho hory, nádherné zálivy a ostrovčeky. Pri návšteve Rio de Janeira ľahko uveríte slovám, že Boh tvoril svet sedem dní a dvaja z nich venoval Riu. Tak vysvetľujú Brazílčania prekrásnu polohu a nádheru svojho mesta.

Hlavným menou Brazília je brazílsky real, ktorý môžete získať výmenou za dolary.V Brazílii je celkom lacno preto je rajom pre všetkých ktorí radi nakupujú.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *