Kam na dovolenku v Grécku 1- ostrovy

Ohodnoťte článok

Kam na dovolenku v Grécku 1- ostrovy

Grécko – Ostrov Korfu

Korfu je jeden z najkrajších a v najnavštevovanejších ostrovov v Grécku.

Tisíce návštevníkov každoročne priťahujú rozmanité krásy ostrova – zalesnená pohorie, útesy spadajúce strmo do priezračne čistej vody, množstvo cyprusov a olivovníkov, prekrásne romantické zátoky a hŕbu úžasných pláží.

Neobvyklá hojnosť zelene je daná hlavne priaznivými prírodnými podmienkami, pretože okrem teplého podnebie je Korfu často skrápať výdatnými dažďovými prehánkami, čo u ostatných južnejších gréckych ostrovov nie je tak obvyklé.
Preto sa ostrov na jar doslova topí v záplave kvetov – napr. Tu rastie viac ako 40 druhov orchideí.

Nájdete tu snáď všetky typy pláží. Rozľahlé piesočné pláže na juhozápade, menšie piesočné pláže na juhu. Na juhovýchode sú pláže piesočnato – okruhliakové. Na severe dlhé pláže s bielymi kamienkami.

Hlavným mesto Korfu je Kerkyra. Krásne pôvodné historické centrum, malebné uličky lemované obchodíkmi kaviarňami a krčmičkami určite stoja za navštívenie.

V Kerkyre sa nezabudnite zájsť pozrieť na Esplanade.
Je jedno z najväčších gréckych námestí, ktoré sa rozprestiera pred Starou pevnosťou a zo ktorého je to len pár krokov priamo do centra mesta.
Na tomto námestí nájdete množstvo zaujímavých budov (benátske domy, arkádovej budovy) a tiež niekoľko sôch miestnych osobností.
Pokiaľ ale niečo v Kerkyre naozaj stojí za návštevu, tak je to kláštor Vlacherna, je to zrejme najfotografovanejšia miesto celého Korfu.
Tento kláštor je umiestnený na južnom cípe polostrova Kanoni mimo rušné centrum.

Z Korfu si môžete priviesť aj nejaký pekný suvenír aby vám pripomínal príjemné chvíle vašej krásnej dovolenky.

Môže to byť napríklad: med, korenie, výrobky z olivového dreva či Koumkuat čo je podstate malý pomarančovník z ktorého miestnej vyrába marmeládu či sladký likér.

Grécko ostrov Rhodos

Ostrov Rodos čiže ostrov slnka je jednou z najslnečnejších oblastí v Európe. So svojimi 300 slnečnými dňami v roku je zárukou pekného počasia na vašej dovolenke.

Hoci priemerné teploty na Rhodose sú jedny z najvyšších, vďaka sviežim morským vetrom býva počasie ľahko znesiteľné aj počas letnej sezóny.

Ak sa zaujímate aspoň trošku o pamiatky tak vás iste budete vedieť, že tu stojí jeden zo siedmich divov sveta – Rhodský kolos.

Rhodos nájdete v Egejskom mori len 10 km od Tureckého pobřeží.Rhodos je štvrtým najväčším ostrovom v Grécku a rozkladá sa na území 1398m2.

Povrch Rhodose je pomerne hornatý a rozorvaný početnými riečnymi korytami, ktorá v lete bývajú úplne vyprahnutá.
Rhodos je ostrovom s prekrásnymi plážami a ojedinelými historickými pamiatkami. Jeho hlavným zdrojom príjmov je v súčasnosti turistický ruch.

Rhodos zaručuje skvelú dovolenku pre každého.
Na svoje si tu prídu vyznávači vodných športov i rodiny s malými deťmi.

Ak sa na svoju dovolenku vypravíte práve na Rodos určite nezabudnite navštíviť známe Údolie motýľov kam sa slétávají páriť tisíce rôznych motýľov.
Hlavné mesto Rhodos je Rhodos a má asi 90 000 obyvateľov je to takmer polovica tunajšej populácie.

Čo by ste ešte mali vidieť na Rhodose

• Mesto Rhodos. Mesto Rhodos, ležiace na severnom cípe ostrova, môže svojim návštevníkov ponúknuť krásne pláže, moderné mesto a spojenie gotických stavieb s antickými.

Gotické opevnenie mesta so siedmimi bránami, baštami je mohutné a takmer v celom meste vás bude sprevádzať.
Medzi najkrajšie antické pamiatky v meste patrí Apollonov chrám a antický štadión.

Symbolom mesta a celého ostrova sú dve bronzové sochy jeleňa a lane v prístave. V starom meste sa nachádza zaujímavá turecká a židovská štvrť.

• Mesto Lindos. Lindos je malé mestečko na východnej strane ostrova. Dominantu mestečka tvorí staroveká Akropoly, ktorá bola v stredoveku opevnená, sa zrúcaninami chrámu bohyne Atény.

Grécko-ostrov Kréta

Kréta – Tento legendami opradený ostrov ktorého história siaha až do 6000 rokov pred naším letopočtom pozná snáď každý absolvent základnej školy.
Kréta je nádherný Ostrva ponúkajúca prekrásne pláže, krištáľové more a plno veľmi historických pamiatok.

Nech sa rozhodnete na svojej dovolenke poznávať či polihovať na pláží Kréta je pre vás to pravé miesto na dovolenku.

Kréta je najväčší z ostrovov Grécka. Hlavným mestom na Kréte je mesto Heraklion.Žije tu viac ako 130 000 obyvateľov.

Samozrejme nájdete v meste významný prístav odkiaľ plávajú lode na ďalšie blízke ostrovy.
Kréta je veľmi hornatý ostrov predovšetkým vo svojej stredozemnej časti. Miestne hory často presahujú výšku 2000 m. N.m.
Nachádzajú sa tu štyri významná pohoří- Lefka Ori, Psiloritis (2 456 m – najvyšší vrch ostrova), Dikti, Kedros a Thripti.
Na ostrove si možno tiež prezrieť najdlhšia (je dlhá 16 km) a najkrajšie tiesňavu v Európe s názvom Samaria.

Grécko ostrov Zakynthos

Zakynthos- čiže zelený ostrov je tretí najväčší ostrov v Iónskom mori.

Má rozlohu 406 km2.Je rovnako ako väčšina gréckych ostrovov hornatý aj keď tunajšie vrcholy dosahujú najviac okolo 750 m.n. (Vrachiónas- 756 .n.m)

Stredisko Laganas na juhu je najväčším letoviskom na ostrove. Leží pozdĺž niekoľkokilometrovej pláže s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora.

Nachádza sa tu nespočetné množstvo obchodov a obchodíkov, reštaurácií, taverien, barov, klubov a diskoték, vďaka ktorým si letovisko vyslúžilo prezývku gréckej Las Vegas.

Na ostově žije vyše 41 000 obyvateľov a hlavným mestom je Zakynthos (žije tu okolo 16 000 obyvateľov).
Za prezretí na ostrove stojí pláže na severe ostrova s názvom Navagio, kde vás uchváti prudké skaly zvažujúce sa rýchlo do mora a piesočné pláže pod nimi. Nájdite si tú svoju – Dovolenka Zakynthos.

Tiež zvláštnosťou ostrova je že sa tu vyskytuje ohrozený druh korytnačiek (karety obecné) ktorá bola na ostatných ostrovoch vyhubená.

Grécko – ostrov Lefkada

Lefkada – Ostrov Lefkada leží pri severozápadnej časti Grécka pod ostrovom Korfu. S pevninou je spojený pomocou zdvíhacieho mostu (od pevniny je Lefkada vzdialená iba 1 km).

Pláže na Lefkáde sú považované za najkrajšie v celom Grécku.

Vďaka vápencovému podložia má tunajšie more farbu toho nejryzejšího tyrkysu a modrej, a pri pohľade na morskú hladinu niekedy až bolia oči.
Vápencové masy na pobreží sa navyše zvažujú strmo dole a sťažujú tak človeku prístup k prenádherným plážam.

Pretože tu v minulosti dochádzalo pomerne často k zemetraseniam si Lefkáda zachovala zo všetkých ostrovov svoju neporušenosť a nezničenou krásu.

Toto turistov dlho neobjavené miesto vám na vašej dovolenke ponúkne ako krásne pláže a moderné strediska ale aj úžasnú tvár stredozemného vidieka.

Mys na juhu ostrova je sám o sebe opradený množstvom legiend. Podľa jednej zo starovekých bájí práve z neho skočila známa antická poetka Sapfó z nešťastnej lásky ku krásnemu prievozník Phaonovi, ktorý ju opustil.

Podľa ďalšej z povestí sa na najjužnejšom výbežku nachádzal vchod do Hádovej ríše – pri pohľade do hypnotizujúci hlbín mora pod útesom vám bude aj dnes zrejmé, prečo si to starovekí obyvateľov Grécka mysleli.
V staroveku tu stál Apollónov chrám (dnes je miesto neho maják), u ktorého boli zhadzovanie do mora ľudské obete. Aby bol pád zabrzdený a predĺžený, boli k obetiam priväzovanie živé vtáky.

Hlavným mestom Lefkada je Lefkáda kde žije asi 10 000 lidí.Tedy asi polovica populácie na celom ostrove.

Grécko ostrov Kefalonia

Kefalonia- Prekrásna divoká príroda, nespočet zálivov, čisté tyrkysové more, búrlivá história a pohostinné obyvateľstvo, to všetko je Kefalónia!

Kefalonia je šiestym najväčším ostrovom v Grécku s hlavným mestom Argostoli.

Na Kefalónii žije asi 45 000 obyvateľov.

Kefalónia je veľmi hornatá. Najvyššia hora, Mega Soros, sa dvíha až do výšky 1628 m n. M.
Na ostrove uvidíte okrem hôr tiež zelené údolia, kvapľové jaskyne, divoko rastúce kvety.
Z pamiatok tu môžete obdivovať pozostatky benátskych pevností aj antických stavieb, bohato zdobené kláštory a kostoly.
Napríklad kláštor ATRO a kostol Sv. Gerassima, patróna ostrova.

V hlavnom meste Argostoli uvidíte napríklad kamenný most Drapanu z roku 1813, ktorý spája Argostoli s protiľahlom brehom, alebo pomník radikálov, považovaný za symbol slobody.
Neďaleko Argostoli potom môžete vidieť jednu geologickú zvláštnosť – morské mlyny Katavotres.
V hlbokých dierach tu neustále miznú množstva morskej vody, ktoré sa po 17 kilometroch pod zemou objavuje na protiľahlej strane ostrova v jaskyni Melisani.

Ďalšou zvláštnosťou ostrova, dodnes neobjasnenou, je Kunopetra, skala v mori, ktorá sa rytmicky pohybuje.

Grécko ostrov Santorini

Santorini – Tento ostrov bol pôvodne sopkou ako v roku 1450 pr. N.l. vybuchla a veľkú časť ostrova zničila.
Po výbuchu zostal len zlomok ostrova Santorini v podobe polmesiaca Thira a ostrovčeky Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kameni.
Mohutná vlna šíriaci sa od centra výbuchu zaplavila aj Krétu, a spôsobila zánik minojskej civilizácie. Katastrofa sa tiež niekedy považuje za zdroj povesti o Atlantíde.

Hlavným mestom je Fira. Je to prekrásne biele mesto na okraji sopečného krátera.
Nachádza sa tu archeologické, námornícke múzeum a múzeum Megaro Gizio, kde môžeme zhliadnuť diela novo gréckych maliarov.
Ostrov Santorini je mimoriadne krásny. Nehodí sa však príliš pre rodinnú dovolenku s deťmi pretože pláže sú tu horšie prístupné.

 

Grécko ostrov Kos

Kos – niekedy nazývaný ako ostrov Hippokratov, pretože je rodiskom slávneho otca medicíny Hippokrata sa nachádza v južnej časti Egejského mora. Od tureckej pevniny leží iba 2km.

Na ostrove Kos sa nachádza veľa pamiatok z helenistických či Rímskych čias. Pohorie Dikeos sa tiahne takmer po celej dĺžke ostrova.

Príliš vysoké pohoria tu nečakajte, najvyššia hora ostrova meria iba 846 m ..

Hlavným mestom je Kos, ktorý oplýva starodávnymi pamiatkami ako antická Agora, Asklepion či Hippokratov platan.
Na ostrove žije okolo 30 000 obyvateľov.

Od júla do augusta prebieha každoročne Hippokratov festival.

Festival zahŕňa množstvo kultúrnych podujatí, ako sú napríklad koncerty lokálnych gréckych skupín, staroveká divadelné predstavenia, tradičné i moderné tanečné vystúpenie a ďalšie umelecké exhibície.

Grécko-ostrov Thassos

Thassos – tento neveľký ostrov ponúka tiež nádhernú dovolené pre všetky kategórie turistov.
Ostrov Thassos tiež “ostrov bájnych sirén” ponúka luxusné strediská krásne pláže aj veľa historických pamiatok.

Na jar je ostrov najkrajšie. Jeho povrch je ozdobený zeleňou, ktorá počas leta postupne vysychá a hrozí tu riziko požiarov.

Na ostrove nájdete olivy ktoré tu majú mnohoročnú tradíciu v pestovaní ale aj napríklad pínie, duby, orechy .. Alebo bylinky ako tymian, rozmarín, oregano.

Na ostrove žijú prevažne menšie živočíšne druhy plazov, jašteríc a vtákov. Stretnúť z hadov tu môžete napríklad slepúchy, ale bola tu videná aj zmija piesočnatá, ktorá ako už názov napovedá dokáže svoje telo dokonale maskovať v piesku.

Hlavným mestom Thassosu je Limenas. Žije tu asi 3000 obyvateľov.
Nájdete tu množstvo pamiatok ako trhovisko Agora, amfiteáter, pevnosť Akropola, pozostatky Apollonovho svätyne.

Grécko ostrov – Lesbos

Lesbos – je tretím najväčším ostrovom Grécka a ôsmym najväčším ostrovom v Stredozemnom mori.
Nachádza sa v Egejskom mori, neďaleko tureckého pobrežia.
Je to hornatý ostrov sopečného pôvodu, čo dokladá množstvo termálnych prameňov, ktoré tu vyvierajú zo zeme. Lesbos je plný zelene, ktorú tvoria predovšetkým olivovníky a borovicové lesy.

V západnej časti ostrova sa v hornatom teréne skrýva zaujímavý prírodný úkaz – skamenený les.

Je to druhý najväčší skamenený les na svete. Vznikol pred 20 miliónmi rokov, kedy v tejto oblasti rástli až 100 metrov vysoké stromy.
V dôsledku sopečnej činnosti bol les pokrytý lávou a tonami krajiny. Kmene stromov potom skameneli.
Pôsobením dažďov a seizmickou aktivitou sa les neskôr znova predral na povrch. Dnes tu uvidíte unikátny geologické útvary.
Tento les bol vyhlásený chránenou prírodnou pamiatkou.

Hlavným mestom ostrova Lesbos je Mytilene. Je to živé univerzitné mesto s pekným prístavom a starobylou pevnosťou.

Za navštívenie na Lesbosu stojí určite zátoka Kaloni kde môžete pozorovať houfování vtákov ktorí sem prichádzajú z teplých krajín. (Labute, kormorány, rybáriky ..)
Tiež sa tu koná každoročný festival sardiniek.

Cyprus

Ostrov Cyprus alebo tiež Afroditin ostrov je tretím najväčším ostrovom stredomoria. (Po Sardínii a Sicílii)
Nachádza sa 113 km od pobrežia Turecka.
Predtým to býval jeden ostrov, dnes je vďaka občianskym nezhodám rozdelený na časť grécku a časť tureckú a kúsok pôdy tu má aj Veľká Británia. Preto je dôležité si dobre premyslieť cieľ vašej dovolenky.

Pre grécku časť platí pri vstupe podmienky ako do akejkoľvek inej členskej krajiny Európskej únie. Do časti tureckej je nutné mať pas platný minimálne ešte pol roka po odchode z tureckého Cypru.
K ostrovu Cyprus patrí krásne pláže, čisté more, malebné zátoky aj nezničené príroda.
Len málokde sa na tak malom kúsku zeme môžete stretnúť s dvoma tak rozličnými kultúrami.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *