Grécko – základné podmienky pri vstupe a pobyte

Ohodnoťte článok

Vstupné podmienky pri prechode cez hranice

Ak vyrazíte na dovolenku do Grécka tak vám prekročil hranice postačí iba občiansky preukaz keďže je Grécko členom Európskej Únie. V prípade že by ste cestovali autom cez Macedónsko budete potrebovať aj cestovný pas. Deti do Grécka smie vstúpiť ak ich má rodič napísané v pase alebo na vlastný cestovný pas. Pre vaše zvieracích miláčikov budete na hraniciach musieť mať medzinárodný očkovací preukaz s poctivo vyplnenými dátami o splnenie daného očkovania.

Česi pri vstupe do Grécka nemajú povinnosť platiť cestovné víza.

Veľký dôraz sa v Grécku kladie na zákaz vývozu historicky cenných predmetov. Ak ste zakúpili napríklad kópie týchto artefaktov či diel nezabudnite si spolu s kúpou povedať aj o lístok, ktorý vám môže na hraniciach ušetriť nepríjemné vysvetľovanie.

Ak cestujete do Grécka autom budete potrebovať vodičský preukaz, zelenú kartu a technický preukaz. Ďalej by ste rozhodne nemali zabudnúť vziať si so sebou kartičku poistenca.
Zdravotná poisťovňa však za svojho poistenca uhradí len takú starostlivosť, ktorú hradí zdravotné poisťovne v krajine, kde bola starostlivosť poskytnutá, a len ak bola poskytnutá v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Preplatená vám teda bude len nutná a neodkladná zdravotná starostlivosť.
V Grécku pacienti platia spoluúčasť (čo je priama platba v hotovosti) u liekov, a síce spoluúčasť vo výške 25%.

Hoci je základné ošetrenie v nemocniciach hradené poisťovňou je rozumné s pripoistiť pre prípad neakutního ošetrenie či napríklad nutného transportu domov. Najčastejšie zdravotným problémom v Grécku je úpal. Preto je dôležité dodržiavať zásady ktoré výrazne zníži riziko prehriatia. (Dostečný prísun tekutý, vyhynú sa priamemu slnku, predovšetkým medzi 11-16 hodinou …)

Ďalším nebezpečenstvom pre vaše zdravie sú ostré kamene v mori alebo najrôznejšie morské živočíchy, ako sú napríklad morskí ježkovia. Preto vo vodách, kde si nie ste príliš istí stavom dna, noste radšej obuv do vody.
V odľahlých končinách mimo veľkej pláže sa môžu vo vode vyskytovať i medúzy, raje alebo pestro sfarbené murény.

Všetkým týmto živočíchom je radno sa vyhýbať.
Na celom území Grécka sa vyskytujú zmije, škorpióny alebo stonožky, ktorých uhryznutie môže byť veľmi nepríjemné. V oblastiach mimo hlavnej turistické centrá dbajte prosím zvýšenej opatrnosti!

Dôležité čísla v Grécku

Uvedené čísla platia pre Atény a Atiku, v ostatných krajoch sa môžu odlišovať

  • tiesňové volanie – 112
  • turistická polícia (informácie, ubytovanie) – 171
  • ELPA (cestná asistencia) – 104
  • policajná pohotovosť (dopravné nehody) – 100
  • lekárska pohotovosť – 105
  • prvá pomoc – 166
  • prístavnej polície – 108
  • hasiči – 199

Dôležité kontakty:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Grécku
Ge. Seferis 6, Palalio psychike, 154 52 Athens
Tel: +30 210 6713755, 6719701, 6876766

Konzulát SR v Thessaloniki
Ploutarchou str. 8, 546 23 Thessaloniki
Tel: +30 2310 267041

Veľvyslanectvo Grécka v ČR
Helénska 2/1781, 120 00 Praha 2 – Vinohrady
Tel: +420 222 250 943

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *