Dovolenka Bulharsko

Ohodnoťte článok

Niečo málo o Bulharsku

Bulharsko – dovolená

Bulharsko je jeden zo štátu Južná Európy. Na severe susedí s Rumunskom. Na západe so Srbskom a Macedónskom. Na juhu s Gréckom a na juhovýchode s Tureckom. Bulharsko patrí do štátu Európskej únie (od januára 2007) Bulharsko je tiež členom Nato (od roku 2004). Žije tu asi 8 milióna obyvateľov. Väčšinou Bulhari 84% ale nájdu sa tu aj národnostné menšiny Rómov 4,7%, Turkov 9,3%. Ďalej tiež Arméni Gréci, Židia …

Bulharsko – geografia

Väčšina územia Bulharska je hornatá. Centrálne častí Bulharska sa tiahne od západu k východu pohoria Stará Planina. Na juh smerom Sofie vystupuje masív Vitoša 2290 n. M. Na juhozápade Bulharska nájdeme mohutný horský masív s pohoriami Rila kde sa nachádza najvyššia hora Bulharska a zároven aj Balkánskeho polostrova – Musala (2925 n. M). Ďalej Pirin a rozsiahle Rodopy patriaci do starobylého rodopského horského systému. Stredom Bulharska sa tiahne (od srbských hraníc po Čierne more) Stará Planina patriaci k systému Balkanid.

Na sever od neho sa rozlieha Dolnodunavska nizina, na juh Hornotrácká nížina. Najväčšou riekou Bulharska je Dunaj-ústie do Čierneho mora.

Bulharsko – počasie a podnebie

Na severe má Bulharsko podnebie ráz kontinentálne. Na juhu a východe má Bulharsko podnebie ráz stredomorský. Teploty v zime sa tu pohybujú v priemere medzi -2 až 2 stupne. Teploty v lete medzi 22 až 26 stupňami. Priemerný počet zrážok za rok sa pohybuje okolo 460-850mm, na horách cez 1000mm. Leto v Bulharsku teda býva slnečné a teplé. Zima v Bulharsku býva mierna.

Bulharsko – náboženstvo

Bulharsko sa skladá z niekoľkých náboženských častí. Z ktorých najväčšiu časť tvoria pravoslávni (Bulharská pravoslávna cirkev) je to asi 85%. Ďalej sú tu moslimovia-sunniti tých je tu okolo 13%. V Bulharsku nájdeme aj Lutherán 0,8% a katolíkmi 0,5%.

Bulharsko je ideálnym miestom pre letnú dovolenku. V Bulharsku nájdete čisté more, piesočnaté pláže, vysoké hory, starobylé kláštory, architektonické zaujímavosti. Navyše ubytovanie a jedlo sa dá v Bulharsku zohnať za super ceny. To všetko láka každý rok veľa turistov aby sa sem vydali za oddychom práve do Bulharska.

Bulharsko – mena

V Bulharsku sa platí menou – Leva čo je asi 13 Sk. Najlepším miestom pre výmenu peňazí sú pouličné zmenárne. Ani v Bulharsku sa neodporúča výmena peňazí priamo na ulici z dôvodu možného okradnutie. Finančne sa zase neoplatí využívať zmenární na letisku z dôvodu nevýhodného kurzu ľava. Malé pouličné zmenárne sa v Bulharsku nachádza na každom roku takže nemusíte mať strach že na žiadnu nenatrafíte.

Bulharsko – reštaurácia

Aj v Bulharsku sa nájdu dobré aj zlé reštaurácie. Bulhari sa snažia zavďačiť českým turistom takže záujemcom ponúka často aj tradičnú českú kuchyňu či ceny v reštauráciách sú písané v korunách. Jedlo tu nestojí veľa čo je jednou z mnohých výhod dovolenky v Bulharsku.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *