Dovolenka v Chorvátsku nie je len more, ale aj veľa zaujímavých miest a pamiatok

Ohodnoťte článok

Chorvátsko a dovolenka sú dva pojmy, ktoré patria nerozlučne k sebe. Najviac turistov láka dovolenka na Makarskej riviére. Na Makarskej riviére oddychujú turisti u krásnych štrkových pláží s výhľadom na pohorie Biokovo. Dovolenka v Chorvátsku patrí každoročne medzi najviac zakupovaní dovolenku, pretože má turistom čo ponúknuť.

Prekrásne chorvátske pobrežie pri Jadranského mora láka státisíce turistov. Od severnej hranice so Slovinskom až po Čiernu Horu nájdu turisti bezpočet letovísk. Letoviska sa nachádza ako na ostrovoch, tak aj na pobreží. Chorvátsko sa delí na severnú a južnú časť.

O Chorvátsku

Chorvátsko sa rozkladá na hraniciach strednej a juhovýchodnej Európy. Krajina obklopujúce Chorvátsko je veľmi rozmanitá. Chorvátsko obmýva Jadranské more, v ktorom je rozosiatych niekoľko stoviek ostrovov a ostrovčekov, tiahnucich sa od severu k juhu. Dĺžka chorvátske pobrežie je 5 835 kilometrov. Vyše 40% Chorvátska zaujímajú hory, ktoré dosahujú výšky okolo 2 000 metrov.

Najvyššou horou Chorvátska je Dinara meracie 1831 metrov nad more. Veľmi rozmanitý je aj podmorský svet jadranského mora. Môžete sa v ňom stretnúť s morskými koníkmi, a inými živočíšnymi morskými druhmi. Zvláštnosťou Chorvátska je fakt, že tu majú najviac národných parkov. Letá sú v Chorvátsku horúce a zimy mierne a vlhké.

Príjemné počasie a krásne more

Chorvátsko sa stalo obľúbeným miestom pre dovolenku najmä pre svoje krištáľovo čisté more a prekrásnym pieskovým plážam. Počasie v Chorvátsku je veľmi príjemné. Podnebie je dosť silno ovplyvňované morom. Hoci nemá Chorvátsko nijako veľkú rozlohu, podnebie je veľmi rôznorodé. Vnútrozemie a severnú časť Chorvátska sa nachádza v miernom kontinentálnom podnebí.

Pre južnú časť Chorvátska je naopak charakteristické teplé stredomorské podnebie. V horských oblastiach panuje počasia horské. Najvhodnejšou dobou pre strávenie dovolenky v Chorvátsku je počas letných prázdnin. Priemerná teplota vzduchu sa pohybuje okolo 31 ° C. Teplota mora potom dosahuje 23 – 26 ° C.

Oblasti, ktoré si zamilujete

K najnavštevovanejším oblastiam chorvátskeho pobrežia patria Istria, Kvarner, Severnej, Strednej a Južnej Dalmácie. Všetky tieto oblasti ponúka skvelé možnosti kúpania a relaxácie pri mori. Pláže sú najčastejšie okruhliakové či kamienkové. Na piesočnaté pláže narazíte len výnimočne. Niektoré pláže sú budované umelo a sú doplnené betónovými platy.

Čistotu a krištáľovú transparentnosť more dokladá prítomnosť ježovek. Ježovky sa pri pobreží vyskytujú veľmi hojne. Vhodné je preto vybaviť sa topánkami do vody. Topánky do vody vás ochráni od nepríjemné skúsenosti s Bodlinou ježury v nohe. Zranenie po vytiahnutí pichliače bolí aj niekoľko dní.

Veľa ďalších krás a zaujímavostí Chorvátska

Okrem prírodných krás ponúka Chorvátsko aj iné zaujímavosti. Predovšetkým sú to kultúrne, historické a architektonické zaujímavosti. Na území Chorvátska nájdete sedem pamiatok zapísaných na zoznam UNESCO. Medzi tieto pamiatky, ktoré si zaslúžia, vašu návštevu o dovolenke v Chorvátsku patria: Katedrála Sv. Jakoba v Šibeniku, Euraziova bazilika v Poreči, Diokleciánov palác v Splite, Historické jadro mesta Trogir, Dubrovník, Plitvické jazerá, Starigradské Polje na ostrove Hvar.

Dovolenka v Chorvátsku môže byť strávená mnohými spôsobmi. Nemusí byť vždy v znamení polihovanie pri mori a nič nerobenie. Pobyt pri mori si môžete spestriť celým radom výletov, alebo vyskúšaním niektorého z adrenalínových športov. Nezabudnuteľným zážitkom z dovolenky v Chorvátsku bude splavovanie divokej domácke rieky na rafte. Na zahodenie nie je ani týždeň strávený na jachte obeplouvající pobreží, alebo cyklistika na niektorom z ostrovov.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *