Čo žije v Chorvátsku?

Ohodnoťte článok

Fauna a flóra Chorvátska

Rastliny Chorvátska

Na území Chorvátska nájdeme veľké množstvo rastlín. Najčastejšie sa tu stretneme s vegetáciou zelených kríkov a zakrpatených stromčekov (rozmarínu, vavrínu ..) Na suchých svahoch prevládajú nižšie kry a byliny (kozinec, šalvia, prýštec). Na niektorých miestach rastliny mizne úplne a nájdeme tu pusté skaly a zrázy.

Lesy tu rastúca skôr v hojnom počte dnes už prevažne vymizli. Zo stromov na tomto území sa môžeme stretnúť predovšetkým s dubom, borovicou či borievkou a ďalšími pre nás menej známymi drevinami: Rohovník všeobecným s plodmi zvanými ako “svätojánsky chlieb” či trebárs PLANIKA rastúce všade v hojnom množstve.

Ďalej sú tu stromy pestované ich plody ako napríklad: figovníky, olivovníky, citrusy, vinič.
Z bylín je tu napríklad typická levandule pestovaná na ostrove Hvar.

Živočíchy Chorvátska

Plazy – korytnačky, jašterice, hady: najnebezpečnejším hadom žijúcim na balkáne je zmije rožkatá, ktorá sa vyskytuje napr. V národnom parku “Paklenica” či na vrchu “Sveti Ilija”. Preto sa pri výletoch do týchto oblastí odporúčajú mať sebou na ceste dobré topánky a pozerať pod nohy.

Cicavce – medzi voľne žijúce cicavce patrí zajace, líšky, delfíny, mungo, jazvece. Dnes už sa tu veľmi zriedka môžeme stretnúť s tvz. “Stredomorskými tulene” ktorí boli už takmer vyhubené. Teraz ich môžete uvidieť už len v oblasti ostrovčekov Brusnice a Jabuka.

Hmyz – k hmyzu žijúcim na chorvátskom území môžeme zaradiť napríklad všadeprítomné cikády, škorpiónmi.

Morské živočíchy – delfíny, ryby (až 380 druhov morských rýb), sépia, kalmáre, morské huby, koraly, raky homáre, nájdeme tu aj dva druhy žralokov predovšetkým v oblasti trás veľkých lodí či väčších prístavov. Väčšinou ide o ľuďom neškodiaci malé druhy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *