Chorvátsko – základné informácie

Ohodnoťte článok

Chorvátsko – základné informácie

Chorvátsko je balkánsky štát, ktorému patrí najväčšia časť dalmátskeho pobrežia Jadranského moře.chorvatsko možno rozdeliť na tri zemepisné i historické oblasti.

Pobrežie Chorvátska je veľmi členité a jeho súčasťou je aj vyše 1200 ostrovov a ostrovčekov. Z toho ich je asi 47 obývaných. Najväčšími ostrovy sú Krk a Cres.
Chorvátsko susedí s Slovinskom, Maďarskom, Srbskom, Bosnou a Hercegovinou, Čiernou horou. Morskou hranicou ešte s Talianskom.

Oficiálny názov: Chorvátska republika (Republika Hrvatska) Je to moderný demokratický štát s platnou ústavou. Rozkladá sa na území 56538km štvorcových. A žije tu asi 4,5 miliónov obyvateľov. Z toho je asi 78% Chorvátov. Ďalej tu našli domov národnostné menšiny Srbov, Albáncov, Talianov, Slovincov a Maďarov.

Veľká časť Chorvátov žije v mestách. Asi viac ako polovica. Tiež je tu podstatný rozdiel v hustote osídlenia.
Väčšina Chorvátov je rímsko-katolíckeho vyznania (takmer 80%). K ďalším náboženstvom ktoré tu miestni ľudia vyznávajú patrí islam a pravoslávna cirkev.

Dovolenka Last minute Chorvátsko

Hlavným mestom Chorvátska je Záhreb ktorý je v počte obyvateľov podobný našej Praze.Žije tu teda asi milión obyvateľov.
Úradným jazykom chorvatska je Chorvátčina ktorá sa líši len oblasti kam sa vydáte na dovolenou.Jestli návštevou hory Pomoransku či jeden z ostrovov.

Prezidentom Chorvátska je Stjepan Mesič, predsedom vlády je Ivo Sander.
Oficiálnou menou Chorvátska je kuna (1 kuna = asi 3,50-4 Sk). Cudzie meny si môžete vymeniť v bankách, poštách alebo v zmenárňach v hoteloch a kempech.Je možné tu použiť pri platení aj kreditné karty (Eurocard, Mastercard, Visa, American Express a Diners).

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *