Chorvátsko – kam na dovolenku? – Istria

Ohodnoťte článok

Istria

Je bohato členený chorvátsky polostrov s množstvom členitosťou a zátok. Blízkosti polostrova je tiež veľké množstvo ostrovčekov. Čakajte krásne more, čisté pláže a skvele vybavené hotely. Názov Istria pochádza z dávnych čias kedy na tomto území žil kmeň Histri je to už dvetisíc rokov.

Čo ovplyvnilo túto krajinu? Jednoduchšie by bolo povedať čo nie, ale skúsme to: Rímske cisárstvo, Byzancia, sťahovanie Slovanov, feudalizmus Chorvátov, Germánov, Benátska republika, napoleonské dobývanie, Rakúsko – Uhorská monarchia, kráľovstvo Talianske a Juhoslovanské, svetové vojny a povojnová Titova Juhoslávia, atď., to všetko ovplyvnilo Istrii.
Dnes je Istria najväčším polostrovom Jadranu a zároveň najviac rozvinutá rekreačná oblasť Chorvátska. Je ideálnym cieľom všetkých ktorí na svojej dovolenke hľadajú zmenu.

Okrem iného tu môžete navštíviť malebné rybárske dedinky, historické mestá, ale aj moderné rekreačné strediská na pobreží či nekonečné vinice a olivovníky vo vnútrozemí.
Pozdĺž pobrežia nájdeme viac ako tridsať väčších prístavov. Rastlinstvo je tu bujné. Darí sa tu predovšetkým dubom a borovicím.Bohatý život pod morskou hladinou ponúka množstvo nezabudnuteľných zážitkov pri potápaní.

Umag – je stredoveké mestečko na brehu veľmi členitého pobrežia s mnohými ostrovčekmi, borovicovými lesmi a bohatou stredomorskou vegetáciou. V okolí Umagu nájdete vinice odkiaľ sa zbierajú tie najlepšie hrozno na výrobu prvotriedneho isterského vína.

Novigrad – Je to starobylé mestečko a letovisko v zátoke Mirna s 2000 obyvateľmi. Táto oblasť je doposiaľ bohatá na zeleň s lesné porasty. Neďaleko Novigradu sa do mora vlieva rieka Mirna a jej ústie je zvlášť bohaté na ryby.Ke krásne dominante mesta patrí úzke uličky medzi starodávnymi kamennými domami.

Poreč – Je najväčším strediskom cestovného ruchu na Istrii. Nejdete tu celý rad prekrásnych historických pamiatok. (Napríklad pozostatky rímskych chrámov).
Poreč získala 7 krát za sebou prvé miesto v súťaži “Modrý kvet” čo je súťaž o najkrajšiu miesto na Jadrane.
Poreč pláže – prírodná, kamienkové
Poreč služby – obchod, vodné športy, požičovňa bicyklov, minigolf, wellness

Rovinnj – Je jedným z klenotov Chorvátska. Predovšetkým je typická svojou starobylou architektúrou (úzkymi uličkami, tajomnými priechody a schodisku). Mnohí turisti jej považujú za najromantickejšie miesto na Jadrane. Vďaka lesom ktoré rastú v jej okolí, čistému moru a množstvom ostrovčekov ju každoročne navštívi tisíce turistov.
Neďaleko Rovinju je prírodná a rybie rezervácie a zároveň Limski záliv, ktorý pripomína nórske fjordy.
Rovinj pláže-kamenisté, okruhliakové, prírodné s upravenými plochami na slnenie.
Rovinj služby – potápanie, reštaurácie, športy, obchody, kaderníctvo, ambulancia.

Pula – Je to najväčšie a najstarším mesto Istrie s tisíce rokov starú minulosťou. Do dnešnej doby sa tu zachovalo veľa pamiatok. (Víťazný oblúk, Augustov chrám, Koloseum, Amfiteáter. V Pule nájdete okrem nádherného mora aj medzinárodné letisko, železnicu i prístav).
Na lesnatom polostrove bola vybudovaná moderná turistické centrá lákajúce každoročne hŕbu turistov na dovolenku. Neďaleko Puly asi 10 km západne pozdĺž pobrežia leží rybárska a turistická oblasť Medulin. Táto destinácia je zameraná predovšetkým na rekreáciu rodín s deťmi ktorí ocenia na pláži pozvoľný vstup do vody.
Brujuni – najkrajšie súostrovia Jadranu. Predtým tu mala rezidencie rímska šľachta. Dnes je táto oblasť národným parkom.
Pula pláže – štrkopieskové s pozvoľným vstupom do vody, kamienkové.
Pula služby – reštaurácie, obchody, tržnice, autobus, železnice, letiská, požičiavanie bicyklov, vodné športy.

Rabac – Táto dnes veľmi vyhľadávaná turistická destinácia bola predtým rybárskou dedinkou. V pokojných zátokách v ktorých sa dubové, borovicové a cyprusové háje spúšťajú až k samotnému moru je vybudovaných niekoľko pohodlných hotelov.
Rabac leží na pomyselnej hranici Istrie a Kvarnerskej riviéry.
Rabac pláže – kamienkové a piesčité s pozvoľným vstupom do vody.
Rabac služby – Potápačský klub, reštaurácie, vodné športy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *