Chorvátsko – kam na dovolenku? – Dalmácia

Ohodnoťte článok

Severná Dalmácia, Stredná Dalmácia, Južná Dalmácia

Dalmácia predstavovala už v dobách prvej republiky symbol báječné dovolenky. Pod týmto názvom sa skrýva veľká časť Chorvátskeho pobrežia od Zadaru po Dubrovník.
Takmer po celej dĺžke sú podmienky pre skvelú dovolenku. Dostatok slniečka, čisté more, bujná stredomorská vegetácia a veľké množstvo štrkových pláží.

Typická je pre túto oblasť osobitá prírodnej scenérie idylického pobrežia lemovaného hradbou divokých hôr vyrastajúcich z borovicových hájov.
Severná Dalmácie sa nachádza medzi Zadarom a Splitom. Medzi tunajšie prírodné krásy patria národné parky – chránené prírodné oblasti ako napríklad – Kaňon Paklenice, Národný Park Kornati (čo je súostrovie 125 malých väčšinou neobývaných ostrovčekov).
Zadar – Malebné mesto ktorej bol nazvali mestom zlata je vlastne pozostalou zbierkou všetkých rôznych historických slohov. Je správnym mestom severnej Dalmácie.

Vodice – Vodice sú známe turistické stredisko. Nachádza sa v malej zátoke asi 15 km od Šibeniku. Nájdete tu upravené pláže, športové i spoločenské vyžitie a nechýba tu ani promenády.
Šibenik-Šibenik je veľmi navštevovaným historickým mestom s celým radom zachovaných pamiatok. Predovšetkým sa tu nachádza katedrála sv. Jakuba, ktorá bola zapísaná medzi pamiatky UNESCO.

Primošten – Toto pôvodne staré rybárske mestečko s neďalekými vinicami je skutočnou perlou Dalmácie. Je to jedno z najvyhľadávanejších letovísk na Jadrane. Veľkým zážitkom je tu kúpanie na štrkových plážach a bohatý spoločenský život.

Split – Split je najväčšie mesto na chorvátskom pobreží. Je to hlavné stredisko celej Dalmácie. V Splite je vybudované letisko, vlaková a autobusová stanica a nechýba tu ani prístav.
V Splite nejdete pamiatky, galérie aj niekoľko múzeí. Napríklad Diokleciánov palác patriaci do svetového dedičstva Unesco. Pláže sú tu kamienkové či umelo vytvorené.
V strede mesta sa nachádza aj kúpalisko – Bačvice vhodné aj pre invalidné osoby.

Riviéra Omiš – Toto borovicovými hájmi obklopené mestečko je typická oblasť strednej Dalmácie. Má veľmi zaujímavú históriu už od dávnych čias. V stredoveku tu bol vybudovaný nedobytný hrad známych omnišských pirátov. Nájdete tu hŕbu krásnych piesočnatých pláží.

Makarská riviéra-Brela – Patrí k turisticky najvyhľadávanejším strediskám v strednej Dalmácii. Dlhé kamienkové pláže, krištáľové more, borovicový les a olivové háje sú zárukou príjemnej dovolenky zvlášť pre rodiny.

Makarská riviéra – Makarska.Ve stredu Dalmácia pod najväčším horským masívom stredohoria Biology sa nachádza pôvabné mestečko Makarská. Dnes je najznámejším turistickým centrom Makarskej riviéry a to vďaka svojim prírodným krásam. Nad Makarskou dominuje najvyšší vrch sv. Jure-1762 nad morom.

Gradac – je nejižnějším miestom Makarskej riviéry. Nachádza sa pod mohutným masívom hory Dolic. Je to bývalá rybárska dedinka ktorá bola vybudovaná na zvyškoch rímskej osady. Tunajšie kamienkové pláže patria k najkrajším na Makarskej riviére.

Neum – Veľmi rušné mestečko pri zálive Klek. Je to jediná prímorská oblasť Bosny a Hercegoviny. Vzhľadom na to že je tu hranica s Chorvátskom je nutné mať so sebou cestovný pas. Je tu celkovo asi o 30% lacnejšie než v Chorvátsku. Nájdete tu kamienkové pláže.

Dubrovník – Dubrovník je jedno z najnavštevovanejších miest celého Jadranu. Dubrovník patrí medzi najcennejšie pamiatkové komplexy v juhovýchodnej Európe. Je ako celok radený od roku 1970 do zoznamu Unesco. Vyniká zvlášť bohatou vegetáciou svojich parkov a záhrad. Nájdete tu niekoľko lodných prístavov.

Hvar – Hvar je 69 km dlhý ostrov. Je najdlhším ostrovom Jadranu. Ostrov vyniká mimoriadne priaznivým podnebím. Má najviac hodín slnečného svitu na Jadrane. Je jedným z najkrajších ostrovov. Na Hvar jazdí pravidelný trajekt zo Splitu do Statigrafu alebo loď priamo o mesta Hvar.

Brač – Brač je najväčší zo středodlamátských ostrovov. Je to pahorky ostrov sa 778m vysokou horou Vidova Gora. Je zložený Prevažne z vápencov a je známy svojimi krasovými útvarmi. Prekrásne jemne kamienkové pláže a malebné mestečká sú veľkým turistickým lákadlom. Spojenie s pevninou je zabezpečené pravidelnými trajekty zo Splitu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *