Chorvátsko – kam na dovolenku 1

Ohodnoťte článok

Kvarner

Na západnej strane Istrijského polostrova v Kvarnerskom zálive leží rada obľúbených letovísk. Táto turistická oblasť Chorvátska sa nazýva “Opatijská riviéra”.
Južne od Opatije leží tzv. Crikvenická riviéra. Tu sa nachádza krásna príroda a najkrajšie chorvátske pláže. Pri jej pobreží sa tiahne zelené pásmo plážových parkov a Vinodolskej údolí.Lodí to potom máte 15 minút cesty k najväčšiemu ostrovu Jadranského pobrežia – ostrovu Krk.

Opatija – Skôr kúpeľné mestečko Opatija vyhľadávané pre svoje liečivé prostredie vzduchu a slanej vody obsahujúce jód zostalo dodnes jedným z najvyhľadávanejších miest v Chorvátsku.
Každoročne sa sem vracia tisíce turistov aby využili prírodnej liečby vzduchom a blahodarného pokoja uprostred bujnej vegetácie.

Ostrov Krk

Ostrov Krk je najväčším ostrovom Jadranu (409km štvorcových) patrí k skupine Kvarnerských ostrovov. Krk je pomerne husto osídlený. Trvalo tu žije asi 17 000 obyvateľov. Takmer všetky obce leží pri pobreží a sú zároveň i turistickými strediskami. Od 70 rokov tu stojí most z pevniny takže dopravné spojenie na Krk je veľmi dobré.
Mestečko Krk – leží na západnom pobreží ostrova Krk a žije tu asi 300 obyvateľov. V meste sa nachádza celá rada památek.Nejvýznačnější je katedrála Nanebovzatia panny Márie zo 12 storočia.
Krk bol vždy miestom Chorvátskej šľachty. Najznámejšou plážou na tomto krásnom ostrove je pláž Baška. Je ako stvorená pre vašu nezabudnuteľnú dovolenku.
Strediska Krk – Omišajl, Šilo, Njivice, Malinska, Punat, Baška

 

Ostrov Cres

Ostrov Cres leží vo vonkajšom pásme Kvarnerských ostrovov. Jeho celková rozloha je 404km štvorcových. Pobrežie Crese nie je príliš členité. Je lemované iba niekoľkých ostrovčeky.
Cres pôvodne tvoril s jeden celok spolu s ostrovom Lošinj. Teraz ich spája len otočný most. Celý ostrov je zásobovaný pitnou vodou z Vranovského jazera. (Voda je v ňom čistá a jazero je veľmi prísne chránené.)

Ostrov Lošinj

Ostrov Lošinj je považovaný za najkrajší ostrov celého Jadranu. A ja myslím že právem.Lošinj má subtropické podnebie, ktoré zodpovedá ďaleko jižnějšímu Dubrovníka. Na kúpanie slúži viac ako 30 km morského brehu tvoreného väčšinou skalnatými brehmi z bieleho vápenca. Pre deti sa tu nájdu kamienkové či piesčité pláže v zálivoch u hotelov. Jedinečným javom je storočný prales Čikat ktorý sa tiahne až k moři.Jím prechádza viac ako 8 km dlhá promenáda po celej jej dĺžke je možné sa kúpať. Po ostrove je možné jazdiť na bicykli, či surfovať na vlnách pri pobreží. Lošinj je vyhľadávaný predovšetkým pre svoje liečivé podmienky pri liečbe astmy a alergie.
Pláže Lošinj – Skalnaté, piesčité, o Blažková
Služby Lošinj – požičovňa bicyklov, výlety loďou, pošta, prístav, reštaurácie, obchody, trhovisko,
Strediská – Mali Lošinj, Veli Lošinj

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *