Chorvátsko – cestovanie, Ako sa dostať do Chorvátska

Ohodnoťte článok

Do Chorvátska a zase späť

1. Hranice, doklady

Pre prechod Chorvátske hranice je odporúčané občanom Slovenskej republiky mať sebou pas platný minimálne po dobu pobytu.

Od roku 2006 je možné prekročiť hranicu Chorvátska aj na občiansky preukaz. Táto možnosť platí len pre držiteľov nového typu občianskeho preukazu (toho sa strojovo písanými údajmi) .Občanský preukaz nesmie byť nijako poškodený. Deťom je na cestu potreba zaobstarať tiež vlastný cestovný pas alebo musia byť minimálne zapísané v pase jedného rodičov s ktorým do Chorvátska cestuje.
Pre turistické pobyty (do 3 mesiacov) nie je potreba vízum.

V Chorvátsku platí tzv. “Prihlasovaciu povinnosť”. Do 24 hodín po príchode do chorvatska má každý turista povinnosť sa nahlásiť na policajnom oddelení pre cudzincov (je v každej väčšej obci). Ak je ubytovaný v hoteli, kempe alebo v súkromí má túto povinnosť urobiť poskytovateľ ubytovania.

Okrem tejto povinnosti musí každý turista zaplatiť tzv. pobytovou taxu.Platí sa väčšinou tiež v cene ubytovania.

Ak cestujete požičaným či firemným automobilom je nutné mať so sebou notársky overený súhlas s tým že majiteľ auta súhlasí s jeho vypožičaním a to aspoň v anglickom jazyku.

2. Clo a prevoz vecí cez hranice

Občania Slovenskej republiky môžu prevážať cez hranice:

 • Mäso, mlieko, mäsové výrobky, mliečne výrobky (zahŕňa napríklad – salámy, paštéty, maslo, múku a výrobky z múky, cestoviny) v množstve 10 kg na cestujúcich osobu.
 • Sušené mlieko pre dojčatá, dojčenskú stravu a potraviny na osobitné potreby stravovanie (napríklad – bezlepkové) v množstve 10 kg na osobu, ktorá takéto potraviny konzumuje.
 • Med, živé ustrice, slávky a slimáky v množstve 10 kg na cestujúcich osobu.
 • Ryby (čerstvé, sušené, údené, varené), krevety v množstve 20 kg na cestujúcich osobu.
 • Potrava pre zvieratá (najmä psy a mačky ale aj ďalšie domáce miláčikov) v množstve 10 kg pre spolucestujúcich zviera. Podmienkou je, aby tieto výrobky určené pre kŕmenie zvierat boli prevážané v originálnych baleniach.
  Pre prevoz vajec neplatia žiadne kvantitatívne limity.
  Ďalej je povolené prevážať 200 kusov cigariet, 1 liter tvrdého alkoholu, 2 litre likéru alebo šumivého vína, 2 litre stolového vína, 50 ml parfumu, 250 ml toaletnej vody.
  Lieky a zdravotnícke pomôcky zodpovedajúce osobné spotrebe.

3. Cesta do chorvatska

Do Chorvátska sa môžete dostať veľmi ľahko. Jadranské more je od nás najbližšie. Mnoho turistov vyrazí na svoju dovolenku automobilom – dnes už je to ľahké vďaka rozsiahlej vybudované sieti diaľnic.

Ak nechcete riadiť je možné využiť služby niektorej z mnohých autobusových spoločností či nechať sa dopraviť do Chorvátska vlakem.V lete jazdí pravidelný spoj a vyjde dospelého človeka okolo 3000 korún tam aj späť v lôžkovom vozni.

Pre náročnejších klientov je po celom chorvátskom pobreží vybudovaná sieť letísk a tak môžete byť za pár desiatok minút tam kam by ste inak išli minimálne 12 hodín. Ak nechcete za letenku vydať príliš peňazí tak môžete využiť nákupe “Last minute” a kúpiť letenku niekoľko dní pred odchodom. Musíte počítať že voľné letenky budú skôr na začiatku a na konci sezóny.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *