Ako vyrazíte na dovolenku do Chorvátska

Ohodnoťte článok

Než vyrazíte do chorvatska

Zdravotné poistenie v Chorvátsku

Český občan má v Chorvátsku nárok na základné lekárske ošetrenie ktoré ho ohrozuje na živote či by mohlo vážne ohroziť jeho zdravie. Ide iba o neodkladnú zdravotnú starostlivosť ktorú nie je možné odložiť do návratu do Českej republiky. Potrebuje k tomu iba Európsky preukaz zdravotného poistenca. Vo výnimočných prípadoch je možné preplatenie zdravotného ošetrenia v Chorvátsku aj nad rámec základného ošetrenia ale je nutné k tomu mať potvrdený súhlas svojej poisťovne. (Dialýza, pôrod …) V opačnom prípade by ste potrebovali k takýmto úkonom zdravotnej pripoistenie.
Nárok na základné bezplatné ošetrenie v Chorvátsku majú Česi iba u zmluvných lekárov (asi 90% lekárov je zmluvných a majú to v ordinácii vyznačenej na ceduľke).
Všetky zdravotné strediská a nemocnice sú zmluvné. Výnimku tvorí stomatologické ošetrenie (zubné) to sa väčšinou platí v hotovosti priamo u lekára, pretože väčšina zubárov je súkromná. Zmluvného lekára je možné nájsť vo zdravotných strediskách.
Ak vám lekár predpíše recept je dôležité si svoje lieky vyzdvihnúť v zmluvnej lekárni. Inak by ste museli platiť v hotovosti. V prípade že by ste si lieky boli nútení vyzdvihnúť priamo u lekára tak si nechajte potvrdiť celkovú sumu ktorý ste za lieky zaplatili aby vám poisťovňa mohla lieky po návrate preplatiť.
V Chorvátsku sú Česi nútení platiť si spoluúčasť pri lekárske ošetrenie, poplatok za recept, poplatok za vydanie pomôcky … Býva to väčšinou okolo 10 kún.

Uvedená medzištátne dohoda s Chorvátskom nepokrýva prevoz späť do Českej republiky ani nutnou spoluúčasť pri liečebných výkonoch preto je lepšie si predsa len pred odchodom do chorvatska uzatvoriť cestovné pripoistenie.
(Pohotovostný lekárne sú otvorené neustále a spoznáte je že sú označené zeleným krížom s ovinutým hadom.)

Chorvátska kuchyňa

Chorvátska kuchyňa je veľmi rôznorodá. Každý región má svoje špeciality ktoré by mal človek ochutnať. Najlepšie urobíte keď namiesto turisticky zameraných reštauráciách zájdete do nejakého miestneho rodinného podniku kde môžete nájsť naozajstné miestne lahôdky.

Chorvátska kuchyňa bola celý rad rokov ovplyvňovaná okolitými štátmi ako Taliansko, Maďarsko, Rakúsko. Na jedálnom lístku v Chorvátsku nájdete zeleninu, ovocie, morské plody pripravené na tisíce spôsobov jahňacie aj bravčové mäso.
Medzi najväčšie delikatesy patrí bieli hľuzovkami (huba) ktorých domovom sú lesy mestečka Motuvun vo vnitrozemí.Lanýži sú vynikajúce aj ako korenie.
Ďalším zážitkom je ustrice z Limského kanála, alebo ombolo čo je plátok chudého mäsa od kosti pekne údený a potom opekaný na žeravom uhlí.

V bežnej chorvátskej kuchyni sa stretneme aj s rôznymi typmi gulášov, plnených bravčových a teľacích rezňov.
Tradičným chorvátskym pokrmom je aj surová šunka sušená na vetra a potom vyúdené. Táto dobrota nechýba v žiadnej reštaurácii a je podávaná s ovčím syrom a olivami.
Z nápojov majú Chorváti v obľube nielen tradičné víno, ale aj doma pálenou rakija o ktorej sa takmer všade môžete dopočuť aké má liečivé účinky. (Predovšetkým na trávenie)

Ďalej je veľmi obľúbená káva ktoré Chorváti pijú aj niekoľko šálok za deň. Je to veľmi silná káva taká čo vás nenechá zaspať do rána, je takmer na každom jedálnom lístku. Na kávu si tu urobia vždy čas.
Ako dezert v Chorvátsku podávajú často palacinky s rôznymi náplňami či zmrzlinu ktorá je tu veľmi konzumovaná už od 18 storočia. Táto zmrzlina je oproti našej sladšie.

  • Sorbet – zmrzlinový nápoj s alkoholom. Základ tvorí sladučká zmrzlina s pomarančom, citrónom s trochou sektu a vanilkou.
  • Pašticada – dusený pokrm z hovädzieho mäsa.
  • Žgvacet – guláš s jedinečnou chuťou pripravovaný zo sliepky.
  • Čevapčiči – mäsitý pokrm pripravený z veľmi kvalitného mäsa (zmesy bravčového, jahňacieho a hovädzieho)
  • Dalmátske brodet – je to guláš ktorý má nespočetné množstvo možných spôsobov úprav pripravovaný z morských plodov.
  • Maneštra – polievka uvarená z pokrmov čo dom dal. Väčšinou je to silný zeleninový vývar zo zemiakov fazule, kukurice a zeleniny.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *