Turecko – základné informácie

Ohodnoťte článok

Turecko – základné informácie

Turecko je demokratická krajina ležiaca častí v juhovýchodnej Európe a častí v Malej Ázii.

Hlavným mestom v Tuecku je Ankara.

Ak hľadáte ideálne miesto kam ísť na dovolenku tak Turecko je určite to pravé pre vás. Láka Ak vás krajiny s nádychom exotiky a iné kultúry tak pre vás bude dovolenka v Turecku nezabudnuteľným zážitkom. Letecky ste v Turecku počas 3 hodín a to čo investujete do letenky sa vám vráti na cenách ktoré pri troche snahy zjednávať pôjdu ešte viac dole.

Ak ste sa rozhodli Turecko navštíviť nezabudnite že je to islamská krajina a tak tu vládnu trošku iné pravidlá. Ak nechcete na svojej dovolenke zbytočné komplikácie tak zabudnite na prílišné odhaľovanie alebo nudizmus. Aj keď dnes do Turecka na dovolenku prichádza až niekoľko miliónov turistov, tak niektoré európske zvyky ešte môžu byť v Turecku veľmi nevhodné.

Turecko je obklopené na severovýchode Gruzínskom, na východe Arménskom, Azerbajdžanom a Iránom, na juhovýchode s Irakom a Sýriou. Európska severozápadná časť Turecka susedí s Gréckom a Bulharskom. Turecko obmývajú hneď tri mora.

Na juhu Turecka je to Stredozemné more, na západe more Egejské a na severe more Čierne. Turecko má obdĺžnikový tvar. Je asi 1600KE dlhé a 800km široké. Turecko pokrýva plochu 779452 km2.

Z toho 23 764 km2 patrí Európe a 755 688km2 nájdete v juhozápadnej Ázii na polostrove Malá Ázia zvanej Anatólie ktorá je veľmi hornatou časťou Turecka. Najvyššou horou Turecka je Ararat merací 5165.

Turecko je členom NATO a už mnoho rokov usiluje o členstvo v EÚ. Zatiaľ však márne. Hlavným náboženstvom v Turecku je islam. Ak čakáte ženy zahalené od hlavy až k päte tak budete milo prekvapení. Moderná doba so sebou priniesla Turecku zmeny a preto nemusíte mať strach vyjsť na ulicu v normálnom decentnom oblečení.

V Turecku môžete bez strachu navštíviť aj mešitu. Tu je potrebné však prejaviť úctu k miestnemu náboženstvo a zahaliť si kolená, vlasy a ramená. Pri vstupe do mešity si nezabudnite vyzuť topánky. V mešite sa správajte ticho a nefotografujte, predovšetkým ak je práve čas modlitieb. Všeobecne platí že čím viac na východ tým viac veriacich stretnete.

Najzápadnejší z ortodoxných moslimských miest je Konya v strednom Turecku, tu je odporúčané chodiť ženám zahalené.Ale jedná sa naozaj len o odporúčania. Turci sú veľmi milý národ. Je ich asi 68 miliónov. Stretnete sa tu s niekoľkými typmi ľudí.

Určite na svojej dovolenke v Turecku narazíte na predavača, ktorí sa budú všelijako snažiť aby ste od nich niečo kúpili. Môžu vás pozvať na čaj, nemusíte mať z pozvanie strach pokojne si čaj vypite. Nemusíte to brať ako záväzok k tomu že od predavača niečo kúpite a je možné že si milo pokecáte. Tiež sa tu stretnete s možnými nápadníkov. Turci sa o vás budú pokúšať.

Zvlášť ste ak mladá pekná blondínka tak sa pripravte, že miestne mladíci a muži sa po vás budú snažiť vylúdiť schôdzku a nejaký ten bozk. Ak nemáte o románik záujem je lepšia jasne ich dvorenie odmietnuť. V Turecku sa dorozumiete turečtina, ale väčšina mladších ročníkov tu ako v iných moderných krajinách hovorí aj slušne anglicky a nemecky. Ak ste na jazyky ľaví, nebojte sa zapojiť ruky nohy a trochu snahy a uvidíte že to pôjde.

V Turecku sa platí tureckú lírou ktorá zodpovedá asi 12,60 Sk. Ale nemusíte mať strach. Nie je problém tu vymeniť treba eura. Ak pôjdete na dovolenku do Turecka budete si musieť posunúť čas na svojich hodinách o hodinu dopredu. Trošku sa tu líši aj rýchlosť s akou prichádza súmrak. Keďže Turecko je zase o niečo bližšie juhu tak sa tu stmieva naozaj rýchlo a čoskoro. Ak ste teda milovníci západov slnka nezabudnite vyraziť včas.

Ak by ste radi na dovolenke v Turecku zažili niečo jedinečné určite si vyhraďte čas na návštevu tradičných tureckých kúpeľoch, kvôli ktorým sem veľa ľudí cestuje až z ďalekých krajinách. Už po stáročia si Turci doprajú očistnú kúpeľ – hamam čiže tureckú kúpeľ, pri ktorej si tiež veľmi dobre odpočinú.

Takmer každé mesto v Turecku bez ohľadu na veľkosť má aspoň jedno zariadenie tohto druhu. V Turecku do kúpeľov chodia muži aj ženy zvlášť. Turecko ponúkam svojim návštevníkom veľa nezabudnuteľných zážitkov, nech vašej dovolené strávite kúpaním v mori alebo vás viac lákajú nádherné zachovalé pamiatky, ktorých tu nájdete snáď viac ako v Grécku, budete na túto krásnu krajinu stále trochu zahalené tajomstvom dlho spomínať.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *