Izrael – geografia

Ohodnoťte článok

Izrael – geografia

Izrael, stáť blízkeho východu nájdete v oblasti juhozápadnej Ázie. Brehy Izraela obmýva Stredozemné more. Izrael sa rozkladá na území 27 799 km 2. Z toho asi 2% tvoria vodné plochy. Izrael susedí s Libanonom, Sýriou, Jordánskom a Egyptom. K Izraeli pripadá aj západný breh Jordánu a pásmo Gazy, čo bolo územie spravované Palestínou.

Izrael je vďaka tomu už pár desiatok rokov vo vojne s Palestínčanmi a ostatným arabskými štátmi. S Egyptom a Jordánom už uzavrela mierovú dohodu. Teraz sa jedná a uzavretie mieru aj s Palestínou. V Izraeli žije približne 7,5 miliónov obyvateľov, je to jediný židovský štát na svete. Žije tu asi 76% Židov. V Izraeli žijú tiež kresťania, izraelskí Arabi a iné národnostné menšiny. Izrael je demokratická republika s rovným volebným právom.

Napriek tomu, že Izrael je malou krajinou, nachádzajú sa tu rozmanité geografickej javy a zvláštnosti, napríklad Negerská púšť na juhu či horské chrbty Galiley, Karmelu a Golan na severe. Východne od centrálnej vysočiny sa nachádza Jordánske údolie ktorá je časťou Veľkej priekopovej prepadliny. Rieka Jordán tečie od hory Hermon cez Chula a Galilejské jazero do Mŕtveho mora, ktoré je najnižšie položeným miestom na Zemi.

Na juhu sa rozkladá údolie Vádí al Araba končiace v Arabskom zálive Červeného mora. Pre Izrael a Sinajský polostrov sú jedinečné erodované kráterovité útvary zvané machtešim.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *