Počasie v Indii

Ohodnoťte článok

Počasie v Indii

India je tak obrovskou krajinou, že klimatické podmienky na severe sú úplne odlišné od tých na juhu .. Kým horúčavy sa stabilizujú na planinách, obyvatelia vysoko v Himalájach ešte len očakávajú topenia snehu v údoliach.

Podnebie možno rozdeliť veľmi zhruba na tri klimatická obdobie v priebehu roka tj. Horúce, vlhké a studené. Z hľadiska dovolenky je všeobecne najvhodnejšie dobou zima od novembra do februára hoci himalájskej horskej oblasti je vhodnejšie navštíviť v lete.
Horúce obdobie – na severných planinách začína vo februári a koncom mája vrcholí a je niekedy na hranici znesiteľnosti. Teploty 45 stupňov sú v strednej Indie normálne.

V tej dobe je sucho a prašno a všetko je akoby v opare. Na konci mája sa začínajú prejavovať prvé známky prichádzajúceho monzúnu a vlhkosť vzduchu sa začína zvyšovať.

Je čas odísť do hôr. Práve v túto dobu ožívajú horské strediská v Himalájach a v Sikkimu a turisti odchádzajú na svoju zimnú dovolenku. Začiatkom júna sa roztopí sneh údoliach Ladakhu a cesty sa otvárajú.
Vlhké obdobie – monzúny prichádzajú najskôr s varovaním a začiatkom júna prepukajú na južnom cípe s plnou intenzitou, aby v júli už pokryli celú krajinu. Neprší vytrvalo, ale každý deň a s prestávkami a medzitým vysvitne slnko. Nastane úľava pre všetkých, pretože dažde znamenajú život.

Často však v niektorých oblastiach prinášajú povodne a s tým spojené ťažkosti. Hlavné monzún prichádza od juhozápadu, ale juhovýchod býva zasiahnutý krátkymi a silnými spŕškami severovýchodného monzúnu, ktorý potom zalieva krajine od polovice októbra až do decembra.
Chladné obdobie – počas októbra monzúny končí na väčšine územia a začína najlepší čas v krajine, ktorá sa šťavnato zazelená. Teploty sú príjemné, ani príliš teplo, ani zima. Vzduch je priezračný a osviežujúci.

V decembri a januári sa teploty vo veľkých mestách na severe v noci môžu priblížiť až k nule, ale to sa týka len vnútrozemia.

Sneh v Himalájach prináša možnosti lyžovania do tamojších stredísk. India je však vhodnejšie krajín na vodné športy, ktorým práve teraz je najlepšie sa oddávať na juhu, kde nikdy nie je zima a práve v tomto období tu panuje príjemné teplo.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *