Ďalšie rady na dovolenku do Indie

Ohodnoťte článok

Ďalšie rady na dovolenku do Indie

Vlastnosti elektrickej siete

Elektrické napätie 240 V, 50 Hz. Dodávka elektriny je v Indii veľký problém a v niektorých vidieckych lokalitách ešte nie je zavedená. Napätie často kolíše, preto je k niektorým elektrickým spotrebičom potrebný stabilizátor napätia. Výpadky prúdu sú každodenným javom, preto väčšina indických domácností nie je vybavená chladničkami.

Voda a hygiena

Vzhľadom k nebezpečenstvu infekčného ochorenia sa odporúča piť zásadne nápoje z uzavretých fliaš či krabíc. Voda z riek, rybníkov i verejných vodovodov je kontaminovaná nebezpečnými látkami.

Odporúča sa vyvarovať sa “sladkostí” predávaných na ulici, všetko ovocie a zeleninu starostlivo umývať, nepiť nápoje s ľadom.

Pozor na krádeže

Samozrejmosťou je si ustrážiť predovšetkým tie najdôležitejšie veci ako je pas, peniaze a letenku. Pas noste radšej vždy pri sebe, letenku a peniaze si zamknite do hotelového trezoru.

Kradne sa často aj vo vlakoch alebo na ulici.

Pozor si dajte na falošné sprievodcov, či príliš priateľské neznámej osoby. Môžu vám do jedla či pitia podať drogu a odcudziť vaše batožinu.

Drogy

Časy, keď India bola relatívne bezpečným rajom lacných drog (tráva, hašiš), sú preč. Sankcie zo zákona sú teraz tvrdé a pri usvedčení je minimálnym trestom 10 rokov.

Špeciálne protidrogová opatrenia boli zavedené v Goe, kde podozrenie sa často stotožňuje s odsúdením.

Nebezpečná územia v Indii – MZV SR dôrazne žiada občanov SR na súkromnej ceste, aby sa vyvarovali akýchkoľvek ciest do Kašmírskeho údolia.

Každoročne tu dochádza k prípadom postrelenie a dokonca aj zastrelenie cudzích turistov a mnohým ďalším nebezpečným situáciám, z ktorých najčastejšie sa jedná o zadržiavanie ako rukojemníkov. Jedinou stabilnou oblasťou v Kašmíre je oblasť okolo Ladakhu (Leh).
V posledných rokoch došlo k niekoľkým prípadom zmiznutia cudzincov vrátane vrážd v údolí Kullu v Himachal Pradesh. Táto oblasť je strediskom výroby marihuany a miestne drogová mafia môže byť nebezpečná.

Všeobecné rady

Tiež všetci sadhus (askéti, svätí muži) nemusí vždy byť tým, za čo sa vydávajú.

Ženy by mali byť opatrnejší v Goi a v Radžastáne a nechodiť osamotene na pláž v noci.

Radžastán je moslimský štát a ženy by tu mali nosiť striedmejšie oblečenie, mať zahalené ramená a nohy a vystríhať sa tesnejším oblekom.

Predná časť autobusu býva neoficiálne vyhradená pre rodiny a ženy bez sprievodu. Všeobecne platí, že žena bez sprievodu je stredom väčšej pozornosti a jej cestovania v oblastiach, ktoré nie sú turisticky zavedené, je netypické a skôr neobvyklé.
Zdravý rozum a primeraná obozretnosť sú najlepšou obranou proti nepríjemným udalostiam. Na úvod treba povedať, že India je bezpečná krajina aj pre samotné cestujúcich turistov. Vyskytujú sa však miesta, kde sa môžu vyskytnúť problémy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *