Zaujímavé miesta v Egypte, pamiatky – 4

Ohodnoťte článok

Pamiatky a miesta v Egypte 4

Saqqara (Sakkára)

Jedná sa o rozsiahle pohrebisko využívané memfickými vládcovia a Nobility v období Starej ríše. Dnes je to predovšetkým najväčšie archeologické náleziská v Egypte. Nachádza sa asi 25 km od Káhiry. Dá sa ísť do pyramíd, mastaby, Kruhu filozofov, Serapea. Nutné vopred overiť, čo je sprístupnené, pretože sa tu často vykonávajú rôzne výskumy.

Džoserova pyramída

Stupňovitá pyramída je určite dominantou celého komplexu. Pre faraóna Džosera jej okolo roku 2 700 pr. Kr. postavil vezír Imhotep, najväčší učenec Starej ríše. Ide o najstarší pyramídu na svete a najstarší kamennú stavbu takýchto rozmerov.
Hoci dnes pyramída posledného vládcu 5. dynastie pripomína skôr hromadu sutín, jedná sa o viac ako pozoruhodnú stavbu. Bola totiž prvá, pre ktorej interiéry boli ako výzdoba použité Texty pyramíd.

Al-Gezira

Ostrov, na ktorom sa nachádza 187 m vysoká vyhliadková veža Cairo Tower. Na prehliadku je vhodná doba buď skoro ráno alebo večer v túto dobu nie je Káhira zahalená vo smogu a je dobre vidieť.

Káhirská Zoo

Zvierat je v Zoo veľa. Platí sa zvlášť’t vstupné do areálu zoo, ale potom je ešte asi 5 ďalších miest, kde musíte znova zaplatiť vstupné- slony, hady, krokodíly, hrochy, atď. Za bakšiš sa pomazlíte s čímkoľvek a nakŕmite čokoľvek. Celá ZOO je veľmi rozsiahla, ale zvieratá sú v dosť žalostnom stave – však posúdite sami, keď sa tam vydáte.

Káhirská opera

Prvé miesto v kultúrnom rebríčku zaujíma Káhirská opera na ostrove Al-Gezira. Egypťania tu uvádzajú známe zahraničné hry a taktiež tu vystupuje Káhirská baletné spoločnosť a Káhirský symfonický orchester. Operný sezóna začína v marci a trvá do polovice júna. Aktuálny program nájdete na stránkach Egypt Today alebo Al-Ahram weekly. Ešte je treba mať na pamäti, že pre muža je povinnosťou byť oblečený v obleku a kravate.

Alexandria

O Alexandrii Egypťania hovoria, že je perlou stredozemného mora a druhým hlavným mestom Egypta. Šesťmiliónovej mesto sa pýši svojimi nádhernými plážami a 16 km promenádou tiahnuci sa okolo pobrežia.

Nábrežie Corniche tvorí panoráma belostných výškových domov a hotelov a je lemované množstvom rybích reštaurácií, kaviarní a obchodíkov. Až za touto modernou fasádou stojí staré mesto. V porovnaní s ostatnými mestami v Egypte e Alexadrie pomerne mladá. Bola založená len 331 rokov pred narodením Ježiša Krista samotným Alexandrom Veľkým po ktorom nesie meno.

Centrum mesta tvorí námestie Midan Saad Zaghoul, ústi do neho najdôležitejšie obchody a na jeho konci nájdete hlavnej autobusovej a vlakovej stanice. Nájdete tu dva prístavy: Západný a Východnej. Do Západného prístavu mieria všetky dopravné a výletné lode, zatiaľ čo Východný prístav je určený pre lode rybárske.

Turisticky najvyťaženejším miestom Alexandrie je, mimo pamiatok, hlavná promenáda Sharia 26th July. Na jej jednom konci sa dnes týči pevnosť, na jej stavbu boli použité tiež zvyšky majáka, ktorý tu stál pôvodne.

Tipy čo v Alexandrii navštíviť:

Katakomby – Arabsky Kum el-Shuggafa. Rímske katakomby z 1.-2. storočia sú trojposchodovým, 35 m hlbokým pohrebiskom, strážkyňou asi 300 tiel.
V dvoch prvých poschodiach môžete pozorovať výzdobu odvážne kombinujúce egyptskej, gréckej a rímskej prvky. Tretie poschodie je bohužiaľ zatopené vodou. Katakomby boli náhodne objavené na začiatku minulého storočia, keď sa do nich preboril somár s povozom.

Rímsky amfiteáter – Je to jediné rímske divadlo v Egyptě.Bylo objavené v roku 1964. Tvorí ho polkruh okolo arény, do ktorého trinástich terás sa zmestí osemsto divákov. Amfiteáter je vo veľmi dobrom stave a jeho rekonštrukcia stále pokračuje.

Ptolemaiov pilier – V Alexandrii kedysi stával hlavný chrám boha Serapis, tzv. Serapeum. Jednalo sa o božstvo stvorené Ptolemaiom I., ktoré by bolo spoločné tak Egypťanom, tak Grékom. Ide o akúsi “skříženinu” Usira a Dia. Cisár Dioklecián u neho neskôr nechal vztýčiť tridsaťmetrový stĺp, ktorý bol križiakmi mylne prisúdený práve Ptolemeovi.

Palác Montazah – Dnes slúži palác ako hotel, ale skôr tu trávila leto kráľovská rodina. Je preslávený predovšetkým svojimi nádhernými záhradami a parky, do ktorých jediných je umožnený prístup. Čo sa týka štýlu, ten je len ťažko opísateľný. Blíži sa tomu maurskému, ale s mnohými odlišnosťami. Niektoré hotelové pláže sú prístupné aj verejnosti. A vzhľadom k tomu, že je Montazah na okraji mesta, nie je tu tak špinavá voda ako v centre.

Alexandrijská knižnica – Nájdete tu veľké množstvo kníh písané predovšetkým v angličtine a arabčine.

Grécko-Rímske múzeum – Nádherné a rozsiahle múzeum, asi tak iba 2-3 bloky od knižnice, sa pýši rozsiahlymi kolekciami od najstaršej doby Egypta.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *