Zaujímavé miesta v Egypte, pamiatky – 3

Ohodnoťte článok

Pamiatky a miesta v Egypte 3

Luxor

V minulosti bol Luxor tiež Théby či Veset hlavným mestom Egypta. V súčasnosti je tu menšie mesto kde žije asi 150 000 obyvateľov. Nachádza sa 700 km južne od hlavného mesta Káhiry. Luxor patrí medzí najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta v celom Egypte. Nachádza sa tu najväčší archeologický park na svete s ohromným množstvom archeologických pamiatok. Najvýznamnejšou pamiatkou je chrám v Karnaku a Luxorský chrám. Na západnom brehu sa nachádza údolie kráľov a viac ako 60 objavenými hrobkami faraónov.

Čo by ste mali v Luxore určite navštíviť:

Chrám boha Amona v Luxore

Tento impozantný chrám je najlepšie navštíviť za večerného osvetlenia. Faraón Amenhotep 3 ho dal vybudovať priamo v meste pri Nílu. Bol určený pre Vesetskou božskú rodinu – boha Amona, jeho manželku Mut a syna Chonseva. Chrámu dominuje alej sfíng, ktorá predtým spájala luxorský chrám s karnatským.

Pôvodne tu bolo umiestnených šesť kolosálnych sôch faraóna Ramsesa 2 z ktorých sa zachovali iba dve sediaci a jedna stojace. Pred priečelím pylónu stojí 25 m vysoký obelisk z ružovej žuly, ktorého brat stojí v Paříži.Od vstupnej brány po zadnú stenu chrám meria takmer 260m.

Chrám boha Amona v Karnaku

Toto chrámové mesto boha Amona sa nachádza 1,5 km od Luxoru. Žiadne iné miesto v Egypte nepôsobí tak ohromujúcim dojmom ako zoskupenie týchto mohutných múrov, obeliskov, stĺpov, sôch. Chrámy v Karnaku sa stavali borili a opäť reštaurovali viac než 2000 rokov. Sú zasvätené trom bohom – Amonovi, Mut a Honšú.

Chrám bol pôvodne prepojený kanálom s Nílom a neskôr po súši s luxorským chrámom cestou lemovanou sfingami. Stĺpová sieň najväčšieho z chrámov má rozlohu 5000 m2 a je považovaná za jeden z divov sveta.

Ďalšie významné miesta a pamiatky v Egypte

Údolie kráľov a kráľovien

Na západnom brehu Nílu, v tieni horského hrebeňa týčiaceho sa nad krajinou, leží známa “ríša mŕtvych”. Kráľovské hrobky pochádzajú z obdobia od 18-20 dynastie.Téměř 500 rokov boli faraóni pochovávali do hrobov vytesaných v skalách ktorých steny dodnes zdobia nádherné reliéfy, posvätné hieroglyfické nápisy a pestrofarebné dobové maľby.

V neďalekom údolí kráľovien sa nachádzajú hrobky kráľovien a ich detí. Ďalšou významnou pamiatkou tejto oblasti je zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut, ktorý je čiastočne vytesaný do skaly.

Edfu

Nachádza sa tu najzachovalejší chrám v celom Egyptě.Chrám boha Hora ktorého symbolom je okrídlený slnečný kotúč.

Kom Ombo

Je tu rozľahlý chrám zasvätený dvom bohom, krokodíliemu bohovi Sobekovi a bohu Horovi. Chrám obsahuje veľa exponátov okrem iného aj zbierku mumifikovaných krokodílov.

Asuán

Je najkrajšie mesto nílskeho údolia. Nachádza sa na brehu Asuánskej priehrady v južnej časti Egypta.Často je nazývaný bránou do “ČIERNE AFRIKY”. Jeho názov je odvodený zo slova obchod, lebo predtým bol Asuán obchodným centrom pre karavany z čiernej Afriky. Dodnes v centre mesta nájdete rozsiahly trh s pradávnym aj súčasným sortimentom.

Medzi najznámejšie pamiatky tejto oblasti patrí mauzóleum Aga Khana, chrám Philae zasvätený bohyni Isis ktorý bol posledným útočiskom egyptských kňazov a egyptského náboženstva. K pôvabnému Asuánu neodmysliteľne patria štíhle biele plachetnice, ktorými sa jedinými môžete prepravovať medzi jednotlivými ostrovčekmi, lebo v Asuáne nie je žiadny most.

Abou Simbel

Abou Simbel je snáď najkrajšie dvojica chrámov z celého Egypta.Leží nie brehu Asuánskej priehrady asi 400 km južne od Luxoru a 900 km od Káhiry.

Pôvodne boli chrámy vytesané na brehu Nílu, ale pri stavbe Asuánskej priehrady je bolo nutné presťahovať a tak boli rozrezané na viac ako 1000 blokov s hmotnosťou 30 ton a 68 metrov vyše a 180 metrov a opäť zostavené. Väčší z chrámov nechal Ramses zasvätiť bohovi Amenreovi, Ptahovi, Raharachtejovi a sebe samému ako vtelenie boha Hora. Menšie chrám potom svojej žene Nefertari a bohyni Hathor.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *