Zaujímavé miesta v Egypte, pamiatky – 2

Ohodnoťte článok

Káhira

Hlavné mesto Egypta, Káhira (v preklade “Víťazná”), číta spoločne s Gízou 21 000 000 obyvateľov a je tak najľudnatejším mestom afrického kontinentu. Z letiska nie je ťažké sa dostať do mesta. Jazdia tu veľké množstvo taxíkov aj minibusov. Nemusíte mať strach že nebudete mať kam hlavu zložiť. Po prílete tu čaká celkom veľa hostiteľov, ktorí vám radi poskytnú ubytovanie za rozumnú cenu.

Tipy čo v Káhire navštíviť:

Egyptské múzeum – je miesto ktoré za to stoja v Egypte určite navštíviť. Prehliadka zaberie skoro celý deň. V múzeu sa nesmie fotiť preto je lepšie si foťák nechať v hoteli, pretože inak ho musíte nechať v nezakrytej búde v múzeu. Nájdete tu 120 000 exponátov. Napríklad poklady z Tutanchamónovi hrobky.
Citadela a mešity – Citadela, jedno z neobdivuhodnějších miest v Káhire, je stredoveká pevnosť stavaná od konca 12. storočia na obranu proti križiackym vojskám. Neskôr sa stala sídlom mnohých egyptských vládcov.
Najlepšie sa tam dostanete taxíkom z Midan Tajit.
Z celého komplexu je nádherný výhľad na pyramídy v Gíze, je tu niekoľko múzeí, napr. Múzeum armády a tiež prekrásna mešita Muhammeda Aliho, tzv. Alabastrová mešita.

Ďalej tu môžete navštíviť mešitu Ar-Rífáího z 19. storočia a mešitu sultána Hasana, jednu z najznámejších v meste. Pochádza z rokov 1356-1363 a je údajne postavená z kusa obloženie jednej vítské pyramídy. Západne od Citadely máte možnosť navštíviť jednu z najväčších mešít na svete, Ibn Tulun.

Smerom na západ potom narazíte na mešity Al Hakim ( “Ten, kto vládne božími príkazmi” podľa jej staviteľa a podľa povesti krutého vládcu) a Al Azhar. Al Azhar pochádza z 10. storočia a dodnes sa tu vyučuje islamské náboženstvo. Študuje tu takmer 5000 študentov z celého arabského sveta podľa tradícií starých tisíc rokov.

Rozhodne za videnie stojí minarety Bub Zuwaila, kúsok od Al Azhar, nájdete tu malé múzeum vo veži.

Keď zvládnete vystúpiť schody až na stredu ukáže sa vám výhľad ktorý stojí naozaj za to. Ak si odmyslíte všadeprítomné odpadky na strechách, uvidíte obrovský kus islamskej Káhiry naozaj v celej jej kráse.

Pyramídy v Gíze

Gíza je časťou mesta Káhira rozkladajúca sa na západnom brehu Nílu. Od štvrtej dynastie slúžila táto oblasť ako kráľovské pohrebisko, ktoré si za miesto svojho posledného odpočinku zvolili nielen králi, ale aj vysokí úradníci a bohatá šľachta. Tým najznámejším z Gízy sú ale samozrejme tri veľké pyramídy, jeden zo siedmich divov sveta.

Chufuova pyramída

Tzv. Veľkú pyramídu nechal postaviť faraón Chufu (grécky Cheops) v polovici 3. tisíce pred naším letopočtom. Pýši sa splietaným systémom miestností, podzemnými chodbami i fascinujúcimi ľahkými komorami. Meria 136 m a predtým bola obložená bielym vápencom, ktorý v lúčoch egyptského slnka vyvolával ohromujúce žiariace podívanou.
Prehliadka pyramída začína na severnej strane vstupom do umelo vybúrané chodby. Tá sa napája na tzv. Veľkú galériu a končí v kráľovej pohrebnej komore.

Na protiľahlej strane možno potom navštíviť múzeum so slnečnou Bark vyzdvihnutý v polovici minulého storočia, ktorá mala za úlohu prepraviť Pánovo telo na onen svet.

Rachefova pyramída

Je postavená na skalnaté výbežku a tak sa na prvý pohľad môže zdať vyššia ako pyramída Cheopsova.Ale jedná sa iba o falošný klam daný jej vyvýšením.

Menkauerova pyramída

Ide o najmenší z pyramíd. S výškou 62 m ide o najmenší z pyramíd. Vinou predčasnej smrti svojho staviteľa, posledného faraóna 4. dynastie Menkaurea, je navyše nedokončená. K celému reáli ešte patrí zádušný chrám a niekoľko menších pyramíd, taktiež sa zádušnými chrámy.

Memfis

Memfis je pôvodné hlavné mesto Egypta. Nachádza sa tu malinké vonkajšie muzeum- sfinga, socha Ramzesa, zvyšky (naozaj zvyšky) kráľovského chrámu, vnútorné museum – dominuje mu obrovská socha Ramzesa II.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *