Fauna a flóra Egypta

Ohodnoťte článok

Flóra v Egypte

  • palmy-datľové tzv. stromy život
  • figy
  • eukaliptus
  • v púšti nájdete aj banánovníky
  • olivovníky
  • vínna réva
  • ibištek

Fauna v Egypte

Cicavce-somár, ťava, vodný byvol, hyeny, šakalov, púštne líšky, gazely, myši,
Plazy -kobra kráľovská, zmija, krokodíly, korytnačky, chameleóny, varany,
Ptáci- plameniaky, volavky, sup bielohlavý, orloven riečne, sokol, bocian
Morskí živočichové- delfíny, žraloci- Kladivák, korytnačky, riasy, trnuchy
Červené more je vnútorný more Indického oceánu, ktoré sa nachádza medzi Arabským polostrovom a Afrikou. Rozloha Červeného mora je asi 450 000 km². Je 2 000 km dlhé a až 350 km široké a maximálna hĺbka je 3 039 m.

Na juhu je prielivom Bab-al-Mandab spojené s Adenský záliv Arabského mora. Na severe spája Červené a Stredozemné more Suezský prieplav.

Červené more – potápanie

Chcete stráviť svoju dovolenku v Egypte inak ako povaľovaním na pláži? Chcete poznávať rozmanitý podmorský svet pri egyptských brehoch? Potápanie v Egypte je správna voľba!

Červené more je zvláštna svojou vysokou slanosťou a červeným sfarbením, ktoré je spôsobené sinicami typu Trichodesminum erythraeum. Z hľadiska cestovného ruchu sú najväčšími lákadlami Červeného mora predovšetkým:

  • čistota vody,
  • množstvo koralových útesov,
  • tunajší bohatý podmorský život.

Spojíme Ak si tieto charakteristiky s relatívnou blízkosťou Európy a profesionálnym zázemím pre potápačov, získavame jednu z najobľúbenejších potápačských destinácií na svete. Fascinujúce podvodná ríše plná farebných koralov, priesvitných medúz, morských hviezdic, tajuplných vrakov, vlniacich sa sasaniek a fosforeskujúcich kŕdľov rôznofarebných rýb – to všetko a ešte oveľa viac ponúkajú vody Červeného mora.

Koralové útesy Červeného mora sú zložené z desiatok menších, často viacfarebných druhov a rôznych typov koralov, ktorý sú namiešané do neuveriteľne pestrých zmesou. Mimoriadne členité koralové porasty a húštiny poskytujú dokonalé úkryty pre ostatné živočíchy, iným slúži naopak ako potrava.

Nebezpeční živočíchy pri potápaní

Trnuchy- sú ryby podobné rejnokům.Sami od seba sú neškodní.Nebezpeční sú v prípade že na ne šlápnete.To šľahne chvostom a bodne tŕňom a môže spôsobiť infekcie i mieste bodnutia. Ranu je nutné čo najrýchlejšie vyčistiť a vyhľadať lekára.

Perutýni- sa najviac ukrývajú v blízkosti koralových útesov, vnútri vrakov či v blízkosti skalných previsov.

Perutýn plutvy sú zakončené jedovatými ostňami, ktorých bodnutie môže byť pre človeka aj smrteľné. Nebezpečenstvo úrazu hrozí najmä pri nočnom potápaní, pretože práve v noci ožívajú a lovia menšie ryby. Väčšinu zranenia si však potápači zapríčiní sami, a to tým, že na ne omylom stúpnu alebo narazí. Bodnutie Perutýn môže spôsobiť opuchy, obmedzenie pohybu, ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, kolaps, kŕče, výnimočne smrť.

Všeobecne možno povedať, že prvá pomoc spočíva v tom, že zranenú oblasť (nohu, ruku či iné miesto ľudského tela) ponoríme do horúcej vody, pretože horúca voda rozptýli jed a zlepší krvný tok. Vždy je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Žraloci- Stretnutie so žralokmi je pre mnohých potápačov vysneným prianím, pre iných obávanú nočnou morou.

Správanie žralokov žijúcich v Červenom mori je pomerne mierumilovné, riziko nehody pri stretnutí s nimi je minimálna, ale v prípade zaútočení nemá potápač šancu prežiť (útesoch žraloky, kladivohlavých). Medzi viac nebezpečné patrí CARCHARHINUS LONGIMANUS a žralok belavý. Nebezpečenstvo zaútočení žralokom hrozí skôr v noci, pretože práve v noci loví a cez deň trávia a odpočíva.

Niektoré pramene uvádzajú, že žraloky všeobecne reagujú na určité druhy farieb, obzvlášť potom na farbu oranžovú. To je dôležitým aspektom pri výbere potápačského výstroja, preto vyberajme takú, kde nebude figurovať farba oranžová. Pokiaľ vo Vás žralok prebudí strach, nikdy pred ním panicky neprchejte, zostaňte v pokojnej polohe a vždy čelom k nemu. Akonáhle sa situácia upokojí, pomaly, ale s neustálou kontrolou, odplouvejte k lodi.

Muréna- V Červenom mori sa často stretneme s murény (najčastejšie s murény obrovskou, ďalej s murény šedou, sieťkované, leopardie). Murény sa často vyskytujú v plytkých vodách ukryté v útesových trhlinách. Dorastajú do dĺžky až 3 metrov, cez deň sa schovávajú v jaskyniach, kedy môžeme uvidieť iba hlavu, ktorú pozorujú okolie, cez noc, rovnako ako ostatné dravce Červeného mora, lovia.

Na ľudí útočí iba v sebaobrane, ale môžu spôsobiť vážne zranenia – zlomeninu kosti, krvácavá zranenia, poškodenie svalov. Uhryznutie je jedovaté. Po napadnutí murény je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *